Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Araba Zekatı Verilir mi?

Taşıt temel gereksinimler içinde yer aldığı için ve ticari şeklinde kullanılmadığı sürece zekata tabi olan mallar arasında olmaz. Vatandaşların gerekli ihtiyaçları içinde konut, ev eşyası, yiyecek barınacağı beraberinde binek aracıda bulunmaktadır.

Olaya gerekli ihtiyaç malları bakımından bakıldığında, araca zekat verilmemesi gerektiği anlaşılmaktadır. Fakat araçta lükse kaçma, normal bir araç ile karşılayabileceği gereksinimini devasa paralar vererek lüks araçlarla karşılama işine gelince, burada zekatın verilmesi gerektiği mümkündür. Çünkü bunlar, lüks girmesi nedeniyle havaic–i asliye limitini geçmişlerdir ve bunların gereksinim bakımından maliyetleri düşünülerek zekatı verilmelidir.

 

Arabanın Zekatı Olur mu?

Bir evin bir binek aracı zekâta tabi olmaz. Ailenin bir diğer bireyinin aracı da zekâta tabi değildir. Fakat dört araç ve hepsi bir şahsın gibi duruyorsa ve bu araçlardan bir tanesi iş yerine bağlı değilse üçünün zekâtının verilmesi gerekir.

Binek araçlarına yük ve ya yolcu taşıyan kamyonlara otobüslere kira sağlamak amacıyla bekleyen araçlara zekat söz konusu olmaz. Lakin bunların sağladığı paranın zekatı verilmelidir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar