Araba Zekatı Verilir mi?

0
753

Taşıt temel gereksinimler içinde yer aldığı için ve ticari şeklinde kullanılmadığı sürece zekata tabi olan mallar arasında olmaz. Vatandaşların gerekli ihtiyaçları içinde konut, ev eşyası, yiyecek barınacağı beraberinde binek aracıda bulunmaktadır.

Olaya gerekli ihtiyaç malları bakımından bakıldığında, araca zekat verilmemesi gerektiği anlaşılmaktadır. Fakat araçta lükse kaçma, normal bir araç ile karşılayabileceği gereksinimini devasa paralar vererek lüks araçlarla karşılama işine gelince, burada zekatın verilmesi gerektiği mümkündür. Çünkü bunlar, lüks girmesi nedeniyle havaic–i asliye limitini geçmişlerdir ve bunların gereksinim bakımından maliyetleri düşünülerek zekatı verilmelidir.

 

Arabanın Zekatı Olur mu?

Bir evin bir binek aracı zekâta tabi olmaz. Ailenin bir diğer bireyinin aracı da zekâta tabi değildir. Fakat dört araç ve hepsi bir şahsın gibi duruyorsa ve bu araçlardan bir tanesi iş yerine bağlı değilse üçünün zekâtının verilmesi gerekir.

Binek araçlarına yük ve ya yolcu taşıyan kamyonlara otobüslere kira sağlamak amacıyla bekleyen araçlara zekat söz konusu olmaz. Lakin bunların sağladığı paranın zekatı verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here