Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Zekât Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zekât nasıl hesaplanır konusu bu mübarek ayda en çok merak edilen konular içindedir. Senenin her hangi bir gününde de gerçekleştirilen fitrenin belli bir verme vakti bulunmamaktadır. Sıklıkla ramazan ayında ödenen zekât, ayrıca İslam’ın beş şartı arasında yer almaktadır. Müslüman olan varlıklı insanların mevcut mallardan, gereksinim içinde olan kişilerin hakkı olarak düşünülen ve bu durumun uygulanmasına zekât denir. Zekât, veren insanı günahlardan ve pintilikten temizlediği ve varlığında da bolluğa vesile olduğu düşünüldüğü için sözcük anlamı manası ve manevi anlamı arasında bir ilişki söz konusudur. Zekât’a söz konusu olduğu düşünülen mallar için zekât ne şekilde hesaplanır? Zekât ödeme miktarları üstünden zekât konusu olan malın türüne bağlı olarak farklılık arz etmektedir.

 

Zekât Hesaplama

Zekât konusu ramazan aylarının en çok ilgi duyulan ve merak edilen konusu olmaktadır. Senenin her hangi bir gününde de uygulanan zekât, bilhassa mübarek ayın sonlarında yapılmaktadır. Zekâtın belirli bir vakti bulunmamaktadır. Yalnızca zekât düşen şahsın gereksinimini görecek vakitte verilmesi daha anlamlıdır. Zekât, Allah’ın, bazı mühim yerlere verilmek üzere varlıklı olan insanların mallarından belli bir hissenin alınması anlamına gelir. Zekât verme oranının belirlenmesi, zekât sahibi malın türüne bağlı olarak değişiklik arz etmektedir. Buna bağlı olarak, Ziynet eşyası( gümüş, para, altın) ve ticaret varlıkları ile koyun ve keçiden 1/40 miktarında, İnek, manda gibi büyükbaş hayvanlardan 1/30 miktarında, Deve için beş deveye bir koyun, Tarım mahsullerinden 1/10 miktarında, şayet mahsuller yetiştirilirken para verilerek sulama uygulanması halinde bu miktar 1/20 miktarı şeklinde alınır, Kira kazancı sağlayan konut, iş yeri, fabrika, motorlu taşıtlar, makine vb. varlıkların net kazançlarından 1/10 ya da brüt kazançtan 1/20 miktarında zekât alınır.

 

Fitre Hesaplama 2016

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2016 senesi zekât oranı en az 15 TL şeklinde ifade edilmiştir. Ancak fitre verilirken göz önünde bulundurulması gereken husus ifade edilen miktarın altında zekât verilmemesidir, dileyen insanlar ifade edilen fitre oranından daha çok dan dan verebilirler. İnsanlar için en elverişli yol ise yaşam şartlarına bağlı olarak ve yiyecek içecek masraflarına uygun bir biçimde fitre vermesidir. Fitre yalnızca para şeklinde de verilmez, ayrıca gıda destekli bir şekilde de yapabilmektedir.

 

Fitre Nasıl Verilir?

Fitre hesaplama işlemi farklılık göstermemektedir ve temel gaye ekonomik durumu kötü olan kişilerin gereksinimlerini karşılamaktır. Peygamber (a.s.) vefat etmeden evvel, fitreyi buğdaydan kuru üzümden, keşten, başka bir deyişle bu unsurların herhangi birinden bir sa’ şeklinde yaptığı bilinmektedir. Hanefiler ise fitre şeklinde verilecek gıdanın değerini karşılamak daha caiz olduğunu dile getirirler.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar