Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Obezitenin etkisi; mortalite ve morbidite ile ilişkili hastalıklar

Obezitenin etkisi; mortalite ve morbidite ile ilişkili hastalıklar BMI, erkek ve kadınlardaki mortalite ile olasılıkla lineer bir ilişki göstermektedir. Çok sayıda çalışmada, BMI ile mortalite arasında U veya J şeklinde bir ilişki gözlenmiştir (Troiano ve ark., i 996). Ancak bazı yakın zamanlı çalışmalarda düşük BMI ile ilişkili yüksek mortalitenin ağırlık kaybına yol açan diğer klinik bozuklukların yanısıra, sigara içimi ve sigara ile ilişkili hastalıklara bağlı olduğu öne sürülmüştür (lee ve ark., 1993; Manson ve ark., 1995; Jousilahto ve ark., 1996; Seidell ve ark., 1996).

Şekil 1.5 Ağırlık instabilitesi, sigara içimi ve erken mortalitenin, A.B.D.ndeki kadınlarda BMI ile total mortalite arasındaki ilişkinin şekline etkisini göstermektedir (Manson ve ark., 1995). Hasta, stabil olmayan ağırlığa sahip veya erken ölen kadınlar dışarıda bırakıldığında, U şeklindeki eğri kaybolmuştur. Şekil yalnızca göreceli mortalite risklerini göstermektedir. Sigara içmeyen ve stabil ağırlığa sahip kadınlardaki mutlak mortalite hızları, tüm gruptaki mortalite hızlarına göre çok daha düşüktür.

Obezite, erkeklerde ve kadınlarda, diabetes mellitus ve koroner kalp hastalığı ile ilişkilidir. Ayrıca, artan derecelerdeki fazla kilo, el ve dizlerde artrit, safra kesesi hastalığı, uyku apnesi ve bazı kanser türleri (kadınlarda meme ve endometriyum kanseri, erkeklerde kolon kanseri) ile ilişkilidir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar