Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Sürücü Sağlık Raporunda Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

Sürücü Sağlık Raporu ilgili bakanlığın belirlediği usullerle bakanlığa bağlı ve üniversiteye bağlı sağlık tesislerince, sağlık ocağı, özel hastane ve tıp merkezi, özel poliklinik ve muayenehanelerce verilebilmektedir. Sürücü Sağlık Raporu alabilmek için bu belirtilen sağlık birimlerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Buralardan birine başvurduğunuz zaman ortalama 26 madde içeren bir form verilecektir. Bu formda muayeneleriniz sonucunda eğer varsa rahatsızlıklarınız belirtilmiş olacaktır. Bu formu doldurduktan sonra bilgilerin doğruluğunu belirten bir beyan hazırlayacaksınız. Hazırladığınız bu beyanla olması muhtemel sorumlulukları kabullenmiş sayılacaksınız. Ayrıca Sürücü Sağlık Raporu aldıktan sonra ileride meydana gelebilecek önemli sağlık problemleriniz olursa bu durumu ikamet adresinizde mevcut olan emniyetteki yetkili kişilere bildirmelisiniz.

Sürücü Belgesi İçin Sağlık Raporu ile ilgili 2016’da yapılan değişiklikler olmuştur. Artık ehliyet almak isteyenler aile hekimlerine ücret ödemeyecektir ve zeka testine bütün adaylar girmeyecek. Bu konu hakkında yapılan değişikliklerin vatandaşlar arasında bazen yanlış yorumlandığı için olaya açıklık getirmek adına Sağlık bakanlığı bazı açıklamalarda bulundu. Sürücü Belgesi İçin Sağlık Raporu alacak adaylar aile hekimlerine gittikleri zaman ileri bir derecede herhangi bir sağlık probleminin olmadığına karar verildiği taktirde yapılan işlemler için hiçbir ücret ödemeyecektir. Ayrıca Sürücü Belgesi İçin Sağlık Raporu almak isteyen herkese zekâ testi uygulanmayacaktır. Eğer aile hekimi sevk ederse ve psikiyatri uzmanı da uygun görürse kişiye zekâ testi uygulanacaktır.

Yeni Tip Sürücü Belgesi Sağlık Raporu 2016 ile 2020 yılları arasında bütün sürücü belgeleri uluslar arası koşullara uyumlu olacaktır. Bu raporu almak için, değiştirmek için ya da yenilemek için artık 01.01.2016 dan itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait surucurandevu.egm.gov.tr web adresine girip istediğiniz trafik tescil bölümlerinden randevu alabileceksiniz. Yeni Tip Sürücü Belgesi Sağlık Raporu için gereken evrakları hazır bulundurduğunuz zaman bu sistem üzerinden başvurunuzu yapabilir ve trafik tescil kuruluşlarından birinde işleminizi yapabilirsiniz. Yalnız sisteme giriş yapabilmeniz için kesinlikle e-mail adresinizin olması gerekir. Form üzerindeki bilgileriniz yanlış girildiği ya da eksik girildiği zaman başvurunuz iptal edilir. Detaylı açıklamaların yer aldığı adresinden de yardım alarak işlemlerinizin sıralamasını öğrenebilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar