Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Dmtri Mendeleyev Kimdir

8 Şubat 2016 Google tarafında anasayfaya Doodle logosu olarak taşınan Dmitri Mendeleev hakkında tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz. Dmitri Mendeleev’in hayatı , neler yaptığı , nerede yaşadığı , ulaştığı başarıları konumuzda bulabilirsiniz.

 

 

Dmitri Mendeleev Kimdir herkes bunu merak ediyor.Googletarafından anasayfayaDoodle logosuolarak taşınanDmitriMendeleevhakkında tüm detaylara haberimizden ulaşabilirDmitri Mendeleev‘inhayatı, neler yaptığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Özel günlerde, ve tanınmış kişilerin ölüm yıl dönümleri gibi tarihlerde anasayfa girişini değiştirerek sürprizler yapan Google, bu kez Dmitri Mendeleev’i ekranına taşıdı. Peki ama Google’a girdiğimizde karşımıza çıkan Dmitri Mendeleev kimdir? Tüm detaylar bugun.com.tr adresinde sizlerle. Dmitri Mendeleev hakkında ki tüm detayları sizler için derledik. İşte detaylar.

Google'ın unutmadığı Dmitri Mendeleev kimdir? Sorusuna yanıt

DMİTRİ MENDELEEV KİMDİR?

Dmitri Mendeleev, Rus kimyager ve mucittir. Kimya biliminde genelleme amaçlı kullanılan ve bu bilime katkıları çok büyük olan “Periyodik Tablo”nun ilk yaratıcısıdır. Bu tablo sayesinde o dönemde henüz keşfedilmemiş elementler ve özellikleri hakkında öngörülerde bulunabilmiştir. Periyodik tabloyu sıralamak için Periyodik Kanun’u bulan Dmitri Mendeleev, bunun sayesinde o zamana kadar bulunmuş olan bazı elementlerin özelliklerini düzeltti ve henüz bulunmamış 8 elementin özelliklerini de tahmin etti.

Dimitri Mendeleyev 8 Şubat 1834’te, Tobolsk, Sibirya’da dünyaya geldi. 17 kardeşin en küçüğü olan Dimitri, babasının ölümünün ardından annesi tarafından daha iyi bir eğitim alması için batı’ya götürüldü. 1849 yılında aile St. Petersburg’a taşındı ve Mendeleev, Main Pedagogical Institude’e girdi. Bu okuldan mezun olduktan sonra tüberkiloza yakalandı ve Karadeniz’in kuzey kıyısında bulunan Kırım Yarımadası’na taşınmak zorunda kaldı. Burada devam ettiği Simferopol Lisesi’nde bilim şefi oldu ve tamamen iyileştikten sonra, 1857’de, St. Petersburg’a geri döndü.

Dmitri Mendeleev 1859 ve 1861 yılları arasında sıvıların kılcallığı ve spektroskop ile ilgili araştırmalar yürüttü. 1861 yılında spektroskop ile ilgili ilk kitabını yayınladı ve dikkatleri üzerine çekti. 1862 yılında, Feozva Nikitichna ile evlendi ve bir yıl sonra, 1863’te, St. Petersburg Technological Institude ve St. Petersburg Üniversitesi’nde kimya profesörü oldu. Bu okullardaki görevini dört yıl boyunca devam ettiren Dmitri Mendeleev ardından uluslararası bir araştırma merkezinde çalışmalarını sürdürmeye başladı.

Dimitri MendeleevFransa ve Almanya’da yaptığı incelemelerle, Avogadro Hipotezi üzerine yapılan tartışmalara dahil oldu. Daha sonra Pennsylvania’ya giderek, burada açılan ilk petrol kuyusunu gördü. Rusya’ya dönüşü ile beraber
yeni bir ticari damıtma yöntemi geliştirdi ve Rusya’nın ilk petrol rafinerisinin kurulmasına katkıda bulundu.

PERİYODİK CETVELİ OLUŞTURDU

Dmitri Mendeleev St. Petersburg Üniversitesi’nde görev yaptığı sırada, elementlerin düzenliliklerini araştırmak için yaptığı sıralama ile “Periyodik Cetvel”i oluşturdu. Bu cetvelde, elementler arası geçişleri inceleyerek, henüz keşfedilmemiş birçok elementin varlığına dair ipuçları yakaladı ve bu elementlerin muhtemel özelliklerini belirlemeyi başardı. Doğada var olduğunu söylediği elementlerin bazıları birkaç yıl içinde bulundu ve böylece periyodik tablonun önemi iyice ortaya çıktı.

İzomorfizm hakkında yaptığı çalışmalar sayesinde jeokimyanın gelişmesine önayak olan Dimitri Mendeleev aynı zamanda, geliştirdiği hidrat teorisi ile de önemli bir fizikokimyacı olduğunu kanıtladı. 1907 yılında, St. Petersburg’ta yakalandığı grip yüzünden hayatını kaybeden Mendeleev, periyodik tabloyu oluşturduğu sırada henüz sadece 63 element biliniyordu. Ölümünden sonra bu sayı 86 oldu ve çalışmalarının önemi bir kez daha anlaşıldı. Mendeleev hiç bir yeni element keşfedememiş olmasına rağmen, bilim dünyasına yaptığı hizmetten dolayı, 1955 yılında G.T.Seaborg başkanlığındaki Amerikalı fizikçiler tarafından sentezlenen 101 atom numaralı elemente, Dimitri Mendeleyev onuruna “mendelevyum” adı verildi. Dimitri İvanoviç Mendeleev, 2 Şubat 1907 tarihinde Rusya, St. Petersburg’da 73 yaşında hayatını kaybetti.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar