Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Göz Kapağı Ameliyatında Morluklar Ne Zaman Geçer?

Çeşitli sebeplerden ötürü alt ve üst göz kapaklarında olup biten torbalanma, sarkma veya gevşeme gibi göz kapağı deformasyonlarının yok edilmesi için tatbik edilen cerrahi ameliyatlara göz kapağı estetiği denmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Yaşlarında Yapılır?

Aileden gelen sebepler yüzünden meydana gelen problemleri gidermek için 20 yaşından sonra, yaşın ilerlemesi sebebi ile meydana gelen problemleri gidermek için 30 yaşından sonra, doğumsal sebeplerden ötürü meydana gelen göz kapağı sorunlarında ise 1 yaşın bünyesinde hekimin değerlendirmesi ve sonucu ile göz kapağı estetiği ameliyatı yapılabilir.

Doğuştan meydana gelen göz kapağı sorunlarında göz kapağı ameliyatı ilk 6 sene bünyesinde kesinlikle yaptırılmalıdır.

Göz Kapağının Yaşlanması Ve Yıpranmasının Sebepleri Nedir?
• Aile bünyesinde olan göz kapağı ve göz etrafı bozuklukları sebebi ile.
• Sigara, alkol, anti depresan kullanımı, uykusuzluk problemi gibi çevresel sebepler yüzünden.
• Şahsın çok romantik bir yapıya sahip olması sebebi ile şahsın sık sık ağlaması ve dolayısıyla göz kapağı ve etrafında meydana gelen yıpranmalar.
• Genel olarak görülen neden ise yaşlanma ile gelen göz kapağı ve göz çevresinin yaşlanması durumudur. Vakit bünyesinde göz kapağının derisi gevşemeye başlamaktadır ve göz üstünde ikinci bir kat oluşturur.

Göz Kapağı Ameliyatı Hangi Zamanda Yaptırılmalıdır?
Üst Göz Kapağı: Üst göz kapağında meydana gelen mutsuz, bitkin ifade, gözde ağırlık veya sarkma gibi göz çevresini ihtiyar gösteren bir ifadenin oluşması yüzünden üst göz kapağı ameliyatı yapılabilir.

Alt Göz Kapağı: Torbalanma, kırışma, sarkma gibi haller gözlemlendiği vakit alt göz kapağı ameliyatı yapılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?
Göz kapağı ameliyatlarını bir diğer deyişle hem alt aynı zamanda üst göz kapağı ameliyatlarını estetik görüntüsünden ötürü ruh sıhhati riske girenler ve estetik görüntünün arızalı olması halinde bu şahıslar beklemeden göz kapağı ameliyatı yaptırmalıdırlar.

Ayrıca devamlı ağlayan şahıslar, doğuştan göz kapağı düşük şahıslar, şahsın göz çevresindeki derisinin bir diğer deyişle cildinin duyarlı olması halinde da göz kapağı ameliyatları beklenmeden yaptırılmalıdır.

Göz Kapağı Problemleri Bayanlarda Daha Erken mi Başlamaktadır?
Erkek ten yapısına nazaran bayanların ten yapısı çok daha hassastır ve bu sebeple de bayanlarda göz kapağı problemleri erkeklere nazaran çok daha erken yaşlarda başlamaktadır.

Bunun haricinde bayanlar erkeklerden çok daha duygusaldırlar ve bu sebeple bayanlar erkeklerden çok daha çok ağlarlar. Bu halte göz etrafı ve göz kapaklarında erken yaşta kırışmaya sebep olur.

Sağlığı Hangi Göz Kapağı Problemleri Etkisinde Bırakır?
Üst göz kapaklarının düşmesi, veya çok bir halde sarkması neticesi göz bebeğini kapatan bir durum alması halinde göz sıhhatini riske atar. Bu gibi hallerde gözlemleme sorunlarının yanı sıra kafa ağrısıyla gözde ağırlık gibi sıhhati etkileyen problemler meydana gelebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Göz Sağlığına Zarar Veriri mi?
Göz kapağı ameliyatı göz sıhhatini mutlaka olumsuz bir tarafta tesir etmez, bunun bilakis göz kapağı ameliyatı göz çevresindeki ağırlığı ortadan kaldırıp gözü olumlu tarafta etkisinde bırakır.

Göz Kapağı Ameliyatı Akabinde Dikiş İzi Kalır mı?
Dikişler üst göz kapağının kıvrımının içerisine ve alt göz kapağının kirpik altına gelmektedir. Dikişler çok ince bir yapıya sahip olan dikiş ipi kullanılarak yapılır ve bu halte dikişlerin fark edilmesini engeller. Farklı bir değiş ile dikiş izleri belli olmamakla beraber vakit bünyesinde cildin kendi rengine bürünür ve tam olarak belirsiz bir durum alır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
Alt göz kapağı ameliyatı birtakım hallerde genel anestezi ile ve bir çok hallerde lokal anestezi uygulanarak yapılır. Genellikle alt göz kapağı ameliyatı 1 ila 1 buçuk saat kadar sürer. Ameliyat olan şahıs hiç bir şekilde acı veya ağrı hissetmez ve ameliyat boyunca uyanık bir durumdadır.

Ameliyat daha önce planlanan üst göz kapağı bölgesinden, alt göz kapağı kirpiklerinin altından kesilmesi sureti ile çok derinin alınması biçiminde yapılır. Bir De bu sırada ilişki dokusu ile adale dokusu onarılırken bir de yağ fazlası da alınır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Akabinde Ağrı Ve Morluk Olur mu?
Alt göz kapağı ameliyatı akabinde morluklar oluşabilir ve bu morluklara ameliyattan sonraki ilk birkaç boyunca soğuk uygulama yapılarak göz şişlik ile morlukları hafifletilir.

Ameliyat akabinde göz etrafında meydana gelen morluk ile şişliklerin büyümemesi ve artmaması açısından bilhassa ameliyat akabindeki ilk birkaç gece uyurken başınızı 30 ila 40 derece kadar daha yukarda tutarak uyumanız gereklidir.

Ameliyattan sonraki 3. Gün itibari ile bundan sonra uygun uyku durumunuza geçebilirsiniz. Bir Diğer Deyişle ameliyat akabindeki üçüncü geceden sonra şayet talep ederseniz daha yüksek veya daha alçak yastıklar ile uyuyabilirsiniz.

Şişlik ile morarma halleri hastanın yapısına nazaran değişse de genellikle ameliyat akabindeki ikinci gün itibari ile en yüksek seviyeye kavuşurlar.

Oluşan morluk ile şişlikler ameliyat akabindeki 6. Gün itibari ile ortalama olarak %80 düzeyde inerler.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Akabinde İyileşme Ne Kadar Sürer?
Alt göz kapağı ameliyatından sonra dikiş terlerini korumak ve kapatmak gayesi ile ince pansumanlar kullanılmaktadır. Ameliyat akabinde gözler kapatılmaz. Tatbik Edilen pansumanlar tabip kontrolü haricinde mutlaka çıkarılmaz. Tatbik Edilen pansumanlar gözlerde 4 ila 5 gün boyunca kalmalıdır.

Eğer tatbik edilen pansumanlar kişiyi rahatsız eder ise hekime danışılmalı ve yine tabip tarafınca tekrardan uygulanmalıdır.

Ameliyat akabinde şayet talep ederseniz 5. Günden sonra otomobil kullanabilirsiniz. Ancak aklınızdan çıkarmayın otomobil kullanma ilk etapta tatbik edilen göz pomatları sebebi ile gözlemlemede bulanıklık oluşabilir. Bu sebepten göz pomatlarını otomobil kullandıktan sonra uygulamanızda fayda bulunmaktadır.

Ameliyat akabindeki 7. Günden sonra dikişler tam olarak alınır ve göz kapaklarında meydana gelen şişliklerin tüm bunlar neredeyse 10. Gün itibari ile iner.

Ameliyat akabindeki 15. Gün itibari ile göz kapakları tam olarak iyileşir ve şahıs enerjik ve canlı gözlere sahip olur.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Akabinde İz Kalır mı?
Ameliyat akabinde kesik yapılan bölgede dışarı yandan iz görünmez. Tabi ameliyat esnasında kesinlikle özel estetik metotlar kullanılmalıdır. Kirpiğin altındaki kesikler ise özel bir ameliyat ipi ile dikilip izler dışarıdan mutlaka belli olmaz. Vakit bünyesinde diliş izleri şahsın cilt rengini alır.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Hangi Hallerde Yapılır?
Üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapağının sarkması veya gevşemesi hallerinde bu durumun şahsın şikâyetçi olması derecesine geldiğinde ve birtakım hallerde da göz kapağının kirpikleri örtmesi neticesi gözlemlemede oluşabilecek bozukluklar sebebi ile üst göz kapağı ameliyatı yapılabilir. Bunlarında ışında tabi doğuştan meydana gelen üst göz kapağı problemlerinden ötürü da üst göz kapağı ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer Ve Ne Şekilde Yapılır?
Yine hastanın sıhhat haline nazaran genel anestezi uygulanarak ancak genellikle lokal anestezi ile üst göz kapağı ameliyatı yapılır. Üst göz kapağı ameliyatı ortalama olarak bir buçuk saat kadar sürer ve hasta ağrı veya acı hissetmeden hasta uyanık bir halde ameliyat gerçekleşir. Tabip tarafınca daha önce belirlenen yerden üst göz kapağı kesilerek çok olan ten alınır. Adale dokusunda meydana gelmiş fazlalık veya gevşekliğe müdahale edilip adale ile ilişki dokusu onarılır.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Akabinde İyileşme Ne Kadar Sürer?
Alt göz kapağı ameliyatında olduğu gibi üst göz kapağı ameliyatında da dikiş yerlerini korumak ve kapatmak gayesi ile ince pansumanlar uygulanır. Yine aynı şekilde gözlerin kapatılma hali mevzubahis değildir ve mutlaka pansumanlar tabip nezareti haricinde kesinler çıkartılmaz. Uygulanmış olan pansumanlar gözlerde minimum 5 gün boyunca kalmalıdır.

Araba kullanımı ise 5. Günden sonra mümkün. Yine hatırlatmak isteriz ki göz pomatlarını taşıt kullandıktan sonra uygulamanız göz bulanıklığı sorununu taşıt kullanırken çekmemenize destekçi olacaktır.

Üst göz kapağı ameliyatı akabinde dikişler yedi gün kadar sonra alınır. Ameliyat akabinde göz kapakları etrafında meydana gelen şişlikler 10 gün sonra tam olarak kaybolur. Ameliyat akabindeki 15. Gün itibari ile göz kapakları tam manada iyileşir. Daha akabinde ise hastanın gözleri hem genç aynı zamanda dinamik görünümüne kavuşur.

Göz Kapağı Estetiği 2015 Fiyatları
Üst Göz Kapağı Ameliyatı: Üst göz kapağı ameliyatında, üst göz kapağındaki torbalar ile sarkıklıkların kaldırılması 2 ila 3000 TL arasındadır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı: Sarkmış olan derinin toplanması ile gözaltında meydana gelmiş torbaların alınması 2 bin TL civarındadır.

Popüler İlgili Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar