Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Telefon Suya Düştükten Sonra Ne Yapılmalı

Modern dünyamızın en fazla kullanılan taşıtlarından biride cep telefonlarıdır. Hızla Gelişen Teknolojinin gelişim göstermesi ile telefonların yaşamımızdaki noktası her geçen gün daha da artmaktadır. Bilinmiş Olduğu gibi telefonları bundan sonra yalnızca arama ve ileti atmak için değil çok sayıda gaye için kullanılmaya başladı. Bundan Sonra kişiler telefonları ile hatıra yakalayarak, resim çekip anılarını ölümsüzleştirebiliyor. Bilhassa dönemin teknolojisi yardımıyla cep telefonları web bağlantısı kurup çok sayıda toplumsal ağa bağlantı yapabiliyor. Bunun yanı sıra cep telefonlarında birbirinden güzel, keyifli oyunlar oynamak mümkün. Durum bu şekilde olunca cep telefonlarını çoluk çocuk demeden, yediden yetmişe tüm kişilerin elinden düşmeyen taşıtlar olma ayrıcalığını yakalıyor. Fakat bazı zamanlar küçük bir ihmal neticesinde, cep telefonlarımızı biranda suyun bünyesinde temin yapabiliriz. Cep telefonu kullanıcılarının yaptıkları en büyük dikkatsizliklerden birisi telefonlarını denize düşürmektir. Bir öteki dikkatsizlikleri ise içilen içeceklerin telefonun üstüne dökülmesidir. Suya dayanıksız olan cep telefonları, kullanıcılara bir hayli zor idrak eder yaşatmaktadır. Sigorta firmalarının teknolojik alanda en fazla hasar aldıkları sorunlardan biri telefonun suya düşmesidir.

Cep Telefonum Suya Düşerse?

Bilindiği gibi cep telefonların yaşamımızın vazgeçilmezleri içinde yer alıyor. Son moda telefonlar her ne kadar teknoloji harikası olsa da su hususunda bir hayli hassastır. Cep telefonları suya dayanıklı olmadıklarından bütün sıvılardan uzak bir noktada korunma edilmesi icap eder. Aksi takdirde zarar görebilir ve kullanımı imkansız duruma gelebilmektedir. Kullanıcılar bu şekilde bir durumla yüz yüze kaldıklarında ne yapacağını öğrenmez bir şekilde panik hali yaşarlar. Bu panik yardımıyla yanlış uygulamalar içerisine girip telefonu daha beter bir konuma sokarlar. İşte bu gibi problemleri yaşamamak ve cep telefonunuzun başına istikbal herhangi bir sıvı darbeye karşı korumak için yapılması lazım olan kolay ve basit uygulamalar bulunmaktadır. Şuan hep beraber cep telefonunuzun bir halde suyla temas ettiğini yada suya düşmüş olduğunu varsayalım… Ne yaparsınız? İlk akla gelen müdahalelerden biri şüphesiz telefonu peçeteyle silmektir. Bir farklı akla gelen ilk tutum hallerinden biri ise telefonu parçalarından ayırıp bataryayı çıkartmaktır.

Cep Telefonunu Sudan Kurtarmak İçin Yapılacaklar

7839_107Cep telefonunuz suyla temas etmişse (su, çay, kahve, meyve suyu) veya değişik nedenlerden dolayı suya düşmüşse (havuz, deniz, tuvalet) çoğu zaman insanlarda şok tesiri yaratır. Bu Sebeple ne yapacağını öğrenmez bir şekilde tepkisiz kalabilmektedir. Fakat müdahalede gecikilmemelidir. Telefon anında sudan çıkarılmalıdır. Telefon hemen kurulanmalıdır. Çok geciktirilmeden telefon parçalara ayrıştırılarak bataryasından çıkarılmalıdır. İyice kurulanarak hava ile temas sağlanarak kuruması beklenmesi gerekmelidir. Bunun yanı sıra telefonun şarj, kulaklık girişlerinden su girmesi sebebiyle suyun daha da içeri kaçması muhtemelendir. Bu deliklerden suyun iyice çıktığına emin olmak icap eder. Ardından cep telefonunuzu geniş bir kapta pirinç üstüne yatırmanız gerekir. Cep telefonlarının kurtarıcısı gibi gözüken pirinç telefonunuzun kurumasına destekçi olacaktır. Cep telefonunuz minimum 48 saat boyunca pirinç dolu kap içersinde tutmalısınız. 48 saat dolduğunda şayet hala telefonda su akıntısı yada rutubet mevcut ise bir 24 saat kadar pirinç dolu kapta beklemesinde yarar bulunmaktadır. Fakat bu yöntemlerin ne kadar fayda temin ettiği pekte bilinmemektedir. Telefonunuzun tekrardan çalışması tam olarak sizin şansınız ile ilgili bir durumdur. Fakat bu metotlar yapılsa bile çok sayıda telefon su yüzünden kullanışsız duruma geldiği tanınmaktadır. Suya düşmüş telefonlar kurtarılsa bile öncesi kadar iyi çalışmamakta olduğu da gözlenmektedir. Çoğu Zaman bu telefonların monitör kartlarında bir hayli ciddi problemler yaşanmaktadır. Şayet suya düşmüş bir telefonunuz var ise ve pirinç metodu telefona pozitif netice sunmuyorsa yeni bir telefon elde edebilmeniz çok aklı başında olur. Yaptıracağınız teknolojik tamirler ile astarı yüzünden daha pahalıya gelmektedir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar