Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Tabiat Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi

Tabiat Tarihi Müzesi Nerede , Tabiat Tarihi Müzesine Nasıl Gidilir , Tabiat Tarihi Müzesi için Yol Tarifi , Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar , Tabiat Tarihi Müzesi Etrafında Neler Var , Tabiat Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri ,  Tabiat Tarihi Müzesine Giden Otobüsler , Tabiat Tarihi Müzesine Giden Dolmuşlar

Tabiat Tarihi Müzesi

Tabiat Tarihi Müzesi Başkentimizin Çankaya Semtinde bulunmaktadır. Gidilip görülmesi gereken müzelerimizden biridir. Gezdikçe geçmişimizi anacağınız bir müzedir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile 1935 yılında kurulan MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü), bünyesinde bulundurduğu Tabiat Tarih Müze’ yi 7 Şubat 1968 yılında hizmete girmiş ve MTA içerisinde 4000 m2 alan üzerine kurulmuş olan bu tarihi müze 3 kata yerleştirilmiş 5 bölümden oluşmaktadır.

Müzenin en alt katı, Türkiye’ de yaşamış – yaşamakta olan hayvan, bitki örneklerinin bulunduğu kısımdır. Burada 100’ e yakın örnek olup, soyu tükenmiş hayvan ya da bitki türleri doğa ortamına uygun bir şekilde sergilenmektedir.

Giriş kat tamamen Paleontoloji’ ye ayrılmış ve toplam 6400’ e yakın fosil materyal sergilenmektedir. ABD’ den satın alınan etobur bir dinozorun fosil iskeleti, Fransa Tabiat Tarih Müzesi tarafından armağan edilen 15 milyon yıl önce Fransa’ da yaşamış fillerin atalarından birisine ait mulaj kalıp ve bunların yanı sıra Kahramanmaraş/ Gâvur gölünde M.Ö. 1000. Yılın 2. Yarısında yaşamış Maraş filinin iskeleti bulunmaktadır.

Müzenin birinci katı mineralojik – petrografik örneklerle süslenmiş ve 3300’ den fazla uluslararası standartlara uygun bir şekilde sistematik olarak sergilenmektedir.1972 yılında Aya giden bir Amerika’ lı tarafından getirilen Ay Taşı, 1989 yılında en büyüğü Sivas/ Yıldızeli-Sulh Halil köyüne düşmüş olan irili ufaklı göktaşı, Türkiye’ nin zengin mermer örnekleri gibi ilginç doğa yapıtları bu katta yer almaktadır.

Müzenin diğer bölümlerinde ise MTA’ nin kuruluşundan bu yana arazi laboratuvar çalışmalarında kullanılan araçp ve gereçler sergilenmektedir.

Yılda ortalama 40-50.000 kişi tarafından ziyaret edilen bu müze, ziyaretçilerini hayrete bırakıyor. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bu müzeye giriş ücretsiz olup gününüzün nasıl geçtiğini bile anlayamayacağınız sizleri bekliyor.

Çalışma saatleri: 09:00 – 16:00 – Müzenin açık otoparkı bulunmaktadır.

 

Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye Giriş Ücretsizdir.

 

Tabiat Tarihi Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 139 – Çankaya / Ankara

Telefon: 0(312) 201 23 96

Nasıl Gidilir?: Ankara- Çankaya İlçesine bağlı Çukurambar Mh.’ sinde yer almaktadır. Öğretmenler Cd. üzerinden direk giriş yapabilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolaydır. Yol Haritası bölümümüzden de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

EGO Otobüs hatları:

132: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus
133: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus
Kızılay Güvenpark’tan binilebilir.

Minibüs – Dolmuş Hatları:

Ulus – Yüzüncü Yıl – Çiğdem mahallesi
Kızılay – Yüzüncü Yıl – Balgat
Sıhhiye – Yüzüncü Yıl – Balgat

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar