Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Almagro

Almagro, Diego de (d. 1475, Almagro, Kastilya – ö. 1538, Cuzco, Peru), İspanyolların Peru’yu fethi sırasında önemli rol oynayan Ispanyol askeri. Ispanyol donanmasında hizmet verdikten sonra 1524’te Güney Amerika’ya giden Almagro, yakın arkadaşı Francisco Pizarro ile birlikte bugün Peru’nun bulunduğu topraklardaki Inka ımparatorluğu’nun fethedilmesine yol açan setere önderlik etti.

Almagro
Almagro ile Pizarro, Ispanyolların Yeni Kastilya adını verdikleri bu toprakların askeri valisi oldular. Ancak, kısa bir süre sonra aralarında şiddetli bir düşmanlık başladı; bu düşmanlık, yeni kurulan kolonide oldukça önemli bir siyasal istikrarsızlığa yol açtı. 1534’te Ispanya kralı i. Carlos (Kutsal Roma-Germen imparatoru V. Karl) AImagro’yu bugün Şili’nin bulunduğu toprakların fethine katılmaya gönderdi. Almagro’nun orada büyük zorluklarla karşılaştığı söylenir.

Yokluğunda, Peru’daki .Yerliler ayaklandılar; hatta Cuzco’daki Ispanyol kalesini kuşattılar. Almagro derhal Peru ‘ya geri dönerek ayaklanmayı bastırdı; Pizarro’nun kardeşleri Herrıando ile Alonso’yu, çarpışma sırasında emirlerine uymadıkları için hapsetti. Bu olay üzerine Pizarro, Cuzco’ya geldi, Almagro’nun ordusunu bozguna uğratarak Almagro’yu tutsak etti; yeni kurulan kolonideki Ispanyol komutanlar arasında başgösteren şiddetli savaşlardan ilkinde de onu öldürdü.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar