Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Bankalar Neden Batık Borçları Satarlar

Son senelerde bankalara borcu olup da ödeyemeyen kişilerin , bir müddet sonra mevcudiyet idare firmalarına borçlu olduklarını duymaya başladık . bir diğer deyişle bankalar açısından batık olan bu borçlar uygun ücretlerden mevcudiyet idare firmalarına satılıyor . Peki , bankalar sebep batık borçları satarlar ? özünde bu probleminin yanıtı bir hayli kolay . Bankaların çalışmayöntemleri şahısların borçlarını tam olarak ödemeleri hususunda kifayetsiz kalmaktadır . bu yüzden batık borçları satarak ne kadar kurtarabilirsem kardır politikası izlemektedir .

Bankalar Batık Borçları Kime ve sebep Satarlar
Bankalar sebep batık borçları satarlar sorusuna yanıt olarak özetlemek gerekirse şu şekilde diyebiliriz : daha çok hasar etmemek için . Evet , probleminin yanıtı özünde bu kadar kolay . şahsınyaşamış olduğu maddi güçlükler sebebiyle bankalara olan borçlarını ödeyemediği haberlerini hemen hemen her gün duymaktayız . rakamları binleri/ milyonları kabul eden bu şahıslar gün geçtikçe giderek fazlalaşan bir borcun altında kalmaktadır . Bu da doğrusu ödenemeyen borcun iyice ödenmesi olanaksız duruma gelmesine yol açmaktadır . ancak bankalar batık olan bu alacaklarını açık artırma usulü ile mevcudiyet idare firmalarına satmaktadır . mevcudiyet idare firmaları de oldukça uygun fiyatlara satın aldıkları bu borçları şahsın ödeme yapabileceğişekilde birazcık da üstüne kar koyarak tekrardan yapılandırmaktadır . bu yolla netice saygınlığıyla banka , mevcudiyet idare firması ve şahıs bu işten iyi yada kötü bir halde sıyrılabilmektedir .

Bankaların batık borçları satmasının temelinde tahsil edememesi bulunmaktadır . İlk olarak ihtar ile başlayan zaman nihayetinde hukuki işlemlere kadar ilerlemektedir . bir diğer deyişle ittikçe ödenemez duruma bulunmaktadır . Bu vaziyet yalnızca kişiyi değil , bankayı da zor vaziyete sokmaktadır . ancak bundan sonra mevcudiyet idare firmalarının hukuki olarak kurulup hizmet vermeye başlaması neticesinde bu negatif vaziyet ortadan kalkarak bir nebze de olsa çözüme kavuşmaktadır . bir diğer deyişle banka alacağından ne kadar kurtarabilirse geri almakta , şahıs de borcunu hukuki olarak ödeyerek bu vaziyetten kurtulmaktadır . mevcudiyet yönetimi firması de oldukça uygun fiyata almış olduğu krediyi bir tutar da üstüne kar koyarak şahısdan tahsil etmektedir . netice itibarıyla bu işten en karlı çıkan taraf kuşkusuz mevcudiyet yönetimi firmaları olmaktadır . ancak banka batıkta olan alacağının bir bölümünü kurtarabildiği ve şahıs de borcunu yapılandırarak ödeyebildiği için karlı çıkmaktadır .

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar