Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Cari Açık ne demektir

Cari açık , bir yurdun ürettiği malların ihraç neticesi getirdiği gelirin , yurdun yurtdışından ithal ettiği mal ve hizmetlerden az olması durumudur . Cari açık 3 kalemden oluşmaktadır . Bunlar;

* Devletlerarası ithalat ve ihracat
* Hizmetler hesabı : nakliyecilik , turizm , sigortacılık vb . hizmetler ticareti
* Transferler hesabıdır . (yurtdışında çalışan yurt yurttaşları ve yurtta çalışan yabancı yurt yurttaşlarının getirdiği döviz giriş çıkışıdır .)

 

Bu 3 kalem yurda döviz giriş çıkışını sağlar . Ve bunların sonucunda cari açık meydana gelir . Bir yurdun gelişmişliğini tespit etmek ya da sıralamak istiyorsak cari açık rakamına göz atmamızın bir hayli yararı olacaktır . Çünkü cari açık ile yurdun gelişmişlik miktarı aksilikten miktartılıdır .

Takdir edersiniz ki bir yurdun gelişim göstermesi , dünya da lafı sayılır bir yurt olması , yurttaşlarının hayat kalitesinin düşük olmaması vb . gelişimler için o yurdun farklı ülkelere muhtaç olmaması gerekir . Bir yurdun farklı bir yurda ya da farklı ülkelere muhtaç olmaması için de cari açık rakamının yüksek olmaması ya da hiç olmaması gerekir .

Şimdi siz değerli üyelerimizin ‘’cari açık ne demek ? , cari açık ne demektir ? , cari açık ne demektir ?’’ diye idame eden sorularınızı özetlemek gerekirse cevapladıktan sonra size Türkiye’deki cari açık değerlerinden ve cari açık hesaplamalarından anlatmak istiyoruz .

Cari açık ne şekilde hesaplanır ?

Bir yurdun dış dünya ile ekonomik bağları ödemeler ismi altınca incelenir . Ödemeler dengesi ise 2 ana unsurdan meydana gelir . Bunlar;

* Cari Denge
* Sermaye hesabı

Ödemeler dengesini meydana getiren cari denge de 4 ana unsurdan kaynaklanmaktadır . Şimdi size o 4 ana unsuru anlatacağız .

Mal Dengesi : Bir yurdun ülke dışına sattığı malların döviz geliri ile aynı yurdun ülke dışından almış olduğu malların döviz bedeli arasındaki farktır .

Hizmetler Dengesi : Bir yurdun ülke dışına temin ettiği sigorta , turizm vb . hizmetler karşılığında almış olduğu döviz bedeli ile ülke dışından turizm vb . hizmetler karşılığında ödediği döviz bedeli arasındaki farktır .

Yatırım Gelirleri Dengesi : Bir yurdun ülke dışına direk yada bilvasıta yöntemle yaptığı yatırımların döviz bedeli ile o yurda yabancı ülkelerin yaptığı yatırımların döviz bedeli arasındaki farktır .

Cari Transferler : ülke haricinde çalışan işçilerle birlikte gelen döviz bedelidir .

Yukarıdaki bilgilerin tamamının ışığında ortaya cari denge formülü çıkmaktadır . Bu formül;

Cari Denge = Mal Dengesi + Hizmetler Dengesi + Yatırım Gelirleri Dengesi + Cari Transferler

Bu formülün neticesinde ortaya çıkan kıymet pozitifse cari açık mevzubahis değildir . fakat olumsuz bir netice çıkarsa cari açık olduğu laf hususudur .

Türkiye ve cari açık arasındaki bağ ne demektir ?

Türkiye gün geçtikçe hem ekonomik aynı zamanda siyasal dallarda çok sayıda gelişme kaydetmektedir . bütün bunların sonucu naturel olarak cari açığı tesir etmektedir . ülkemiz Merkez Bankası’nın yaptığı son açıklamaya nazaran 2014 senesinde 2013 yılına nazaran 18 milyar 822 milyon dolar azalarak 45 milyar 836 milyon dolara gerilediği doğrultudadır .

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar