Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Altına Yatırım Yapıldığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Neden Altın Yatırımı?

Altın yatırımı yalnızca son senelerde değil, uzun zamandır insanların en fazla ilgi duyduğu yatırım aracıdır. Zira evrende var olan bir takım yabancı para birimleri en nihayetinde enflasyona teslim olur ve kıymetini yitirecektir. Hâlbuki altın yatırımında durum bu şekilde olmuyor. Değerini yüz yıllar geçse bile kaybetmez.

 

Altın Yatırımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilinmesi gerekir ki, altın en çok kazanç sağlayan yatırım alanlarından biri olmasına karşın satın aldığımızda dikkat etmemiz gereken bir takım önemli hususlar bulunmaktadır. Şayet bu önemli hususlara dikkat edilmediği takdirde, kardan çok zarar görebilirsiniz.

 

Altın Yatırımını Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli mi Yapılmalı?

Altın yatırımı gerçekleştirirken, ilk olarak size uzun zamanda diğer işlerde gerek duymayacağınız para ile bu yatırımı gerçekleştirmelisiniz. Bildiğimiz üzere, altın uzun vadeli bir girişim alanıdır. Aynı karı kısa vadeli yatırımda kazanma olasılığınız daha azdır. Ayrıca birtakım durumlarda alım – satım değerlerindeki fark sebebiyle, kısa vadeli altın yatırımı size zarar getirebilir.

 

Kısa Vadede Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kısa sürede kar sağlamak amacıyla altın yatırımı gerçekleştirmeyi diliyorsanız, gün boyunca altın değerlerini devamlı takip etmeniz icap eder. Gün boyunca; yarım saate bir hatta 10 dakikalık periyotlarla altın değerlerini dikkatle takip etmelisiniz. Minimum düzeydeyken dilediğiniz kadar altın alımının ardından, yine aralıksız altın fiyatlarını takip etmeyi sürdürmelisiniz. Böylece altın değerleri maksimum seviyeye ulaştığı zaman avucunuzdaki altını satışa çıkarmanız gerekir. Bu tarzda uygulamaya koyacağınız altın yatırımı ile az bir zamanda büyük karlar sağlayabilirsiniz.

 

Kredi Çekerek Altın Yatırımı Yapılabilir Mi?

Altın yatırımı gerçekleştirirken, kredi çekerek altın yatırımı yapılması pek önerilmeyen bir durumdur. Kredi kullanarak gerçekleştireceğiniz altın yatırımı, faize ciddi bir oranda para yatırmanız gerektiği için çok kazançlı bir yatırım olmaktan çıkar.

 

Altın Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şayet altını Forex piyasasında değil de, kuyumcudan almayı düşünüyorsanız, bu durumda dikkat etmeniz icap eden bazı noktalar var.

İlk olarak tercih ettiğiniz kuyumcu güvenebileceğiniz ya da emin olduğunuz biri olmalıdır. Sahte altın durumları maalesef Türkiye’de gün geçtikçe çoğalmaktadır. Satın aldığınız altının sertifikasını kuyumcudan talep etmelisiniz. Sahte olmayan sertifikalı bir altın daima daha garantili bir yöntemdir.

Şayet kuyumcuda o altının sertifikası bulunmuyorsa kesinlikle mağazanın kartviziti gibi belgelerinin üstüne altının ürün ayarını, gramını, oranını, ücretini belirtilmesini talep etmeli ve bunu mühürlü imzalı bedelinde almalısınız.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar