Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Döviz Transferi (Swift) Nasıl Yapılır?

Döviz Transferi Ne Demektir?

Döviz transferi(Swift), bankalar yoluyla arzu edilen her yere hesaplar arasından döviz aktarılması prosedürüdür. Swift( döviz transferi), bankalar vasıtasıyla son dönemlerde yoğun bir biçimde gerçekleştirilen para aktarım yollarından bir tanesidir.

Swift gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir bankada döviz hesabı açtırmak lazım. Bankada oluşturulan swift hesabı ile internet yoluyla ya da bankaya uğrayarak swift işlemleri gerçekleştirilebilir. Swift, ülke içi ve ülke dışındaki yerlere gerçekleştirilebilmektedir. Banka şubelerinde oluşturulan emirle insan, ülke dışından kendi bireysel hesabına da swift yapabilir. Bu durumda alakalı bankayla iletişim kurularak Swift kodu öğrenilmesi gerekir. Swift kodu ile beraber isim, soy isim ve hesap numarası yollayan şahısa bildirildiğinde, ülke dışından hesaba döviz aktarımı gerçekleştirilebilmektedir.

 

Swift Ücretleri

Swift işleminin yapılabilmesi için döviz hesabı ile beraber uygulama ücretinin tahsil edileceği TL hesabı ifade edilmelidir. Bu malumatlar, internet ya da banka üzerinden iletilebilir. Daha sonra swiftin gerçekleşeceği bankanın bulunduğu devletin bilgisi ve bu ülkede bulunan bankanın birinci harfi sisteme girilir. swift işleminin gerçekleşeceği bankanın ya da şubenin yer aldığı ilin ilk 3 harfi ile beraber Swift uygulamasına devam edilir.

Bu yolun haricinde Swift işlemi gerçekleştirmenin diğer bir yolu daha mevcuttur. Para transferi gerçekleştirecek olan bankanın döviz transferi kodu ile beraber döviz transferi rahat bir biçimde yapılabilir.

 

Swift Kodları

Bankaların swift işlemi yapabilmesi için kullandığı Swift kodları totalde 11 rakamdan meydana gelmektedir. Bazı hallerde Swift kodları 11 rakamdan az da olabilir. Az rakamlı Swift kodlarında, kodun sonuna X ilave edilir ve swift kodu 11 rakama tamamlanmış olur.

 

Swift( Döviz Transferi) İşlem Saatleri

Swift işlemlerini gerçekleştirirken, döviz transferi işlem giriş saati 17.00’den evvel ise swift işlemi 2 iş günü süresinde yapılır. 17.00’den sonra gerçekleşen swift işlemleri ise 3 iş günü süresinde gerçekleştirilebilmektedir. Bankaların ek alternatif ile ayrı bir para verilerek acil swift işlemi yapılabilir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar