Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

İş Görüşmelerinde Dikkat Etmemiz Gereken 10 Püf Nokta

İş görüşmelerinde ilk baştan kötü bir izlenim verirseniz olumlu bir sonuç alamazsınız.Dikkat etmeniz 10 kuralı sizler için paylaşıyoruz.

1. Takım elbise giyin ciddiyetinizi belirtin

1. Takım elbise giyin

Takım elbise derken takım elbise olsunda nasıl olursa olsun olarak algılamayın.Renk  seçimine dikkat edin.Giyimiz karşı tarafın düşüncesini etkileyebilir işi ciddiye aldığınızı anlar.

2. Belirlenen saatten önce orada olun

2. Belirlenen saatte görüşmede olun

Görüşmelere sakın olaki geç kalmayın. Herşeyi planlayarak biraz daha erken yola çıkın.10-15 dk öncesinden siz bekleyin.Eğer geç kalırsanız 1-0 yenik başlarsınız görüşmeye.

3. Bağırmadan ve konuşduğunuz kelimelere dikkat edin

3. Ses tonunuza ve konuşmanıza dikkat edin
Sakin bir şekilde  ve medeni çerçevelerde konuşmanızı sürdürün. Argo kelimeler kullanmayın. Bağırmayın.Lağabali davranmayın.

4. Güleryüzlü olmaya özen gösterin

4. Güleryüzlü olun

Gülümseyerek ortamdaki olumsuz etkileri kaldırabilirsiniz.Güler yüzlü olduğunuz sürece karşı tarafın sizin hakkınızda pozitif düşüncelere kapılmasına neden olur.Gülümseyin derken kahkaha attın demiyoruz , yerine göre gülümseyerek konusun bu yeterli olacaktırç

5. Kendinizi ve İşi yeri hakkında yeterli bir bilgiye sahip olun

5. Kendinizi ve İşi çok iyi bilin
Deneyimleriniz ve kariyeriniz hakkında etkili bir sunum yapın. Kendinizi ifade ederken yeterlilik seviyeniz en yüksekte olacak şekilde kendinizi pazarlayın. İşyeri ve iş hakkındada yeterli bilgi edinip öyle görüşmeye gidin.

6. Soru sormaktan kaçınmayın

6. Soru sorun
“sorunuz varmı” diye sorulduğunda “yok” cevabını vermeyin asla . Şirket hakkında,işleyiş hakkında doğru soru sormanız sizin kendinize olan güveninizi ve ne istediğini bilen biri olduğunuzu gösterir. Ne iş olsa yaparım imajını verdiğinizde puan kaybedersiniz.Zaten o imajı verdiğiniz zaman işe başlasanız dahi sürekli ezilirsiniz.

7. Karşınızdakinin Gözlerine bakın

7. Gözlerine bakın
Görüşme esnasında tavana,etrafa bakarak konuşmayın. Karşınızdaki kişinin yüzüne bakarak görüşmenizi sürdürün.Etrafı seyretmeyin.

8. Doğal davranın

8. Doğal olun
Karşı tarafa kendinizi kabul ettirmek için yapmacık hareketler sergilemekten kaçının. Olduğunuz gibi olun. Kendinize olan güveni hissettirin.Önemli olan karşıda pozitif bir etki yaratmaktır. Göze batacak yapmacık tavırlar hakkınızda olumsuz düşünülmesine neden olur. Ciddi bir tavır alın tabi bu tavrınız yapmacık olmasın 🙂

9. Israrcı Olmaktan kaçının

9. Israrcı Olmayın
Görüşme sonunda süreç hakkında bilgi alın ama asla işe alınmak konusunda ısrarcı olmayın.Bu konuda ısrarcı olursanız olumlu sonuç beklemeyin.

10. Form Doldurulmasını Düzgün yapın

10. Form Doldurulması
Eğer sizden form doldurmanızı isterlerde bütün bilgileri doldurmaya özen gösterin. Açıklamalarınız net ve okunaklı olmalı. Her bilgiyi eksik bırakmadan yazmaya dikkat edin. Böylece sizin hakkınızda bilmek isteyecekleri her bilgiye ulaşmalarını sağlamış hemde önem verdiğinizi göstermiş olursunuz.aynı zamanda verilen işi düzenli bir şekilde yaptığınızın izlenimini vermiş olacaksınız.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar