Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Karahindiba Otunun Faydaları Nelerdir

(Taraxacum officinale) : Karahindiba otu
Yol kenarı,hendek ve çayırlarda yetişen,karahindiba çiçeği sarıçiçekli bir bitkidir. Genellikle 20-30 cm boylarındadır.fakat 1 metreye kadar da uzayabilir. Acıgünek
,güneyik,aslandişi ve radika olarak da bilinir. karahindiba kökü başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan karahindiba A ve C vitamini etkilidir. Ayrıca torexacin,retinol,levulin,inulin gibi bileşikler içerir.

Karahindiba otunun faydaları : Yararları besleyici değeri yüksek bir sebze olan karahindiba bitkisi vücuda güç ve zindelik verir. diğer faydalarına gelince
– Anne sütünü arttırır.
– Uykusuzluğa iyi gelir.
– Karaciğer şişkinliğini indirir.
– Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.
– Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır.
– İdrar söktürür ve safra salgılarını arttırır.
– Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur.
– Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır.

Karahindiba Otu Nasıl Kullanılır : Sebze olarak yetiştirilen karahindibanın yaprakları salata olarak tüketilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur.

Karahindiba neye iyi gelir :
Karahindibanın faydaları araştırmalara göre cilt,bağırsak ve tiroid kanserlerinin büyümesini engelliyor. Karahindiba hepatit,böbrek taşı,akne,yüksek tansiyon,şeker hastalığı ve kolesterolün dengelenmesinde de kullanılabilir. Karaciğer toksididesini azaltır. Alkolün zararlı etkilerini siler. Karahindiba vitamin dükkanlarında ilaç şeklinde de satılıyor.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar