Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Borsada Güvenilir Firmalar

Yatırımcılar borsaya yaptıkları yatırımlarında para kazanmayı hedefledikleri için birikimlerini, ellerinde bulunan parayı güvenli bir şekilde yatırım yapma isteğindedirler. Ancak borsada yatırım yaparken her borsa yorumu dikkate alınmamalı, kulaktan dolma bilgilerle konuşan kişilere itibar edilmemelidir. Bu konuda alanında uzman sermaye ve hisse senedi piyasasında etkili olan kişilerin yorumlarını dikkate alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendinizi borsa konusunda eğitmek, bilgilendirmek ve yatırımlarınızı kendi fikirlerinizle şekillendirmek daha doğru olacaktır. Böylece hisse senetlerini en tepeden satmak isteyen kişilerin tuzaklarına düşmekten de kurtulursunuz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsada yatırım yapabilmek için hisse senedi kavramı anlamak gerekmektedir. Hisse senetleri anonim ortaklıklar tarafından çıkarılan, ortaklığa yatırılan para kadar sermaye payı almayı ifade eden ve belirli yasal şartlarla düzenlenmiş olan kıymetli evraklardır. Bu senetlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

  • Hamiline ve nama yazılı hisse senetleri
  • Adi ve imtiyazlı hisse senetleri
  • Bedelli ve bedelsiz hisse senetleri
  • Primli ve primsiz hisse senetleri
  • Kurucu ve intifa hisse senetleri

Hisse Senedi Alım Satımı

Alım satım işlemleri fiziki olarak yapılmamaktadır. Aracı kuruma ya da yatırım hesabı açtırarak yetki vermeniz gerekmektedir. Alım satım emirleri ise limitli fiyat ve serbest fiyat şeklinde verilmektedir. Aynı şekilde alım satım emirleri yazılı ya da sözlü olarak verilebilmektedir.

Borsadan hisse almak, satış yapmak için mutlaka güvenilir borsa firmaları ile yatırım yapılmalıdır. Kötü niyetli kişiler yüzünden elinizdeki parayı kaybedebilir, birikimlerinizin boşa gitmesine neden olabilirsiniz. Borsaya girerek yapılan yatırımlardan kazanç elde etmek hedeflendiği için dikkatli olunmalıdır. Hisse senetlerini en tepeden satmak isteyen kişiler tarafından kandırılmamak, hisse senetlerini ne zaman satacağınızı bilmek, borsa hakkındaki yorumlardan hangisini dikkate almanız gerektiği gibi konularda doğru kararlar verebilmek için kulaktan dolma bilgilere inanmamalısınız. Uzmanların fikirlerini değerlendirebilirsiniz ancak borsada daha iyi kazanç sağlamak için kendinizi bu konuda eğitmeniz ve bilgilenmeniz gerekmektedir. Bu sayede en doğru kararları alabilirsiniz.

Köklü Şirketler Tercih Ediliyor

Borsada yatırım yapan pek çok kişinin ilk tercihi köklü firmalar öncelikli olacak şekilde olmaktadır. Borsada oldukça yüksek paylara sahip olan şirketler içinde bulundukları sektörü büyük oranda etkilemektedir. Bu şirketler arasında Sabancı, İş Bankası, Koç, Anadolu, Doğuş ve ENKA grupları yer alıyor.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar