Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı, en sade ifadeyle son zamanlarda uygulanan değişiklikler kapsamında evlenmeyi düşünen çiftlere devlet tarafından sunulan destektir. Devlet desteğinden faydalanmak amacıyla bankada oluşturulan hesaba da Çeyiz Hesabı ismi denir. Çeyiz hemen hemen tüm bankalarda açılabilmektedir.

 

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Bankalarda TL türünden çeyiz hesabı açtıranlara, minimum üç sene süresince sistemde durmaları, 27 yaşını aşmadan ilk evliliklerini gerçekleştirmeleri ve nikâhın ardından alakalı bankaya müracaat etmeleri durumunda devlet desteği veriliyor, bu duruma çeyiz parası denmektedir. Devlet desteği ödemesi hesapta toplanan toplam miktarın yüzde 20’sini oluştururken en çok 5 bin TL çeyiz parası desteği sunuluyor. Boşanmanın ardından ikinci kez evlilik yapanlarsa çeyiz parası fırsatından faydalanamıyor.

 

Çeyiz Parasını Almamanın Şartları Nelerdir?

Çeyiz hesabında 25 bin TL toplayanlar 5 bin TL devlet desteğinden faydalanıyor. Bu şekilde hesabında 30 bin TL meydana geliyor. Fakat Yatırılan miktarın 3 sene dokunulmaması gerektiğini ifade edelim. Çeyiz desteğinden faydalanabilmek için 27 yaşını geçmeme ve ilk evliliği olma şartı isteniyor. Devlet desteğinden, bütün Türk vatandaşları ve çifte vatandaşlık hakkı olan gurbetteki Mavi Kartı olan bireyler faydalanabiliyor. Evlenen eşlerin her ikisi de ayrı ayrı çeyiz parasından faydalanabiliyor. Böylece, totalde 50 bin TL toplayan bir eşler evlendiklerinde 10 bin TL devlet desteği sağlamış oluyor.

Mevzuata göre, kullanıcılar bir defadan fazla çeyiz parası alamıyor, çeyiz parasına dair ödemelerin eksiksiz düzenli biçimde yapılması icap ediyor. Belirli aylık ödemelere dair alt husus 100 TL, üst husus ise 1.000 TL olarak belirlendi.

Ödemelerin 3 taksit ödeme düzenine göre gerçekleştirilmesi halinde ise alt ve üst sınırların 3 misli olması gerekiyor. Aylık ödeme düzenini tercih eden şahsın ödemesini bir kereden çok aksatmaması icap ediyor. Hesap kullanıcısının bir dönem zarfında en çok iki kez çekim hakkı bulunuyor. Tespit edilen koşulların herhangi bir tanesinin sağlanmaması halinde ise hesap, çeyiz hesabı konumundan çıkarılıyor ve devlet desteği yapılmıyor.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar