Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Taşıt Kredisi Başvurusunun Reddedilme Nedenleri

Bankalar bireylerin gereksinimlerine yönelik bir takım krediler kullandırmaktadır. Bunların içinden en dikkat çekici olanları tüketici kredisi, ev kredisi ve araç kredisidir. Bu kredileri alırken her kredinin türüne göre bazı koşulları bulunmaktadır.

 

Taşıt Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Vatandaşlar ya da işletmeler kredi çekerken bankalar vasıtasıyla istenilen gerekli bilgi ve evrakları temin etmek mecburiyetindedirler. Bankalar istedikleri belgelerin haricinde en fazla göz önünde bulundurdukları konu ise kredi notudur. Vatandaşların bankalarda çektikleri kredi ve kredi kartları ödeme durumuna göre bankacılık arşivinde bir kredi notu meydana gelmektedir. Bu kredi notu insanlarda 0 – 1900 sayı aralığında farklılık göstermekte olup, bankaların kredi kullandırmayı tercih ettikleri ortalama puan 1500 ve üstüdür. Kredi müracaatı yapan insanların puanı 1000 puan ve aşağısında ise kredi otomatik bir şekilde reddedilmektedir. Fakat bir takım istisnaları da vardır. Mesela sağlam bir kefil ya da belirli bir nakit teminat bedelinde krediler kabul görmektedir.

 

Taşıt Kredi Başvuruları Hangi Durumlarda Reddedilir?

Araç kredileri almayı düşünen bireylerin alacakları arabaların 0 ve 2. el olması da kredinin durumunda belirleyici rol oynamaktadır. 2. el arabalarda belli bir yaşın üzerine kredi alımı bankacılık mevzuatına göre uygulanmaktadır. Bankacılık alanında son dönemlerde ortaya koyulan düzenlemeler ile kredilerin vadeleri de değişmiştir. Tüketici kredileri 36 ay, konut kredileri 120 kullandırılırken taşıt kredileri 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Bankalar kredi analizi yaparken bireylerin gelir ve harcama durumunu ölçüt alarak değerlendirdikleri için bazı durumlarda ödemeleri yüksek olan müşterilere kredi onaylanmamaktadır. Yeni kanunla beraber kredi ödemeleri şahısların gelirinin yüzde 60’ını aşmaması şartı ile kullandırmakta olup bu miktarı geçen hallerde kredi reddedilmektedir.

Bankacılık mevzuatına göre koşular biraz ağır gibi dursa da en önemli ölçüt şahısların kredi notudur. Taşıt kredileri alan şahısların kredi vadeleri süresince arabalarına el koyulmaktadır. Bu nedende ötürü bazı kullanıcılar tüketici kredilerini talep etmektedir. Fakat tüketici kredilerinin de maliyetleri araç kredilerine nazaran bir hayli yüksektir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar