Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum Parası Ne Kadardır?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı vasıtasıyla doğum geçekleştiren şahıslara sunulan doğum parası, bir diğer deyişle doğumun ardından doğan çocuk sayısına bağlı olarak doğum parası sunulmaktadır. Doğum ücreti ilk doğan çocuk için 300TL 2. doğan çocuk için 400 TL 3. doğan çocuk içinse 600 TL vatandaşa destek olması amacıyla yatırılmaktadır.

Bilirkişiler vasıtasıyla araştırılan bu bir husus uzun süren çalışmalar neticesinde açıklığa kavuştu. İlk olarak doğum ücreti için müracaat ettiğiniz zaman anne ismine işlem uygulanmaktadır. Doğum ücreti annenin adına, PTT’ye yatırılacaktır.

 

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası almak için kimi zaman 2 ay sonra yatırılıyor. Müracaatlarını ayın 23’ünden evvel gerçekleştirenler takribi 1 ay bekledikten sonra çocuk ücretini alabilmektedirler. Fakat ayın 23’ü geçtikten sonra başvuru yapanlar ise 2 ay geçmesinin ardından çocuk parası alabilmektedirler.

 

Çocuk Parası Sorgulama İşlemi

Çocuk parası Sorgulama işlemi PTT tarafından sms ile bu faaliyet yürütülmektedir. Çocuk parası yattığı gün PTT tarafından ilgili şahıslara sms ile bilgilendirme mesajı yollanmaktadır. Mesajı gelmesinin ardından en yakın PTT şubesine uğrayarak paranızı çekebilirsiniz. Doğum ücretini almak için annenin şahsen müracaat etmesi ve nüfus cüzdanı fotokopisini beraberinde götürmesi icap etmektedir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar