Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Döviz Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Kişilerin bilhassa ülke halkının birikim aracı şeklinde en fazla tercih ettiği altından sonraki birikim vasıtası dövizdir. Dövizde de doların ardından en fazla kullanılan döviz çeşidi ise Euro’dur. Bu makalemizde eski ismiyle mark şeklinde bilinen Eoru’nun web bankacılık sistemi üstünden alışı ve satışı mevzusunu ele alacağız.

 

İnternetten Döviz Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Web bankacılığı üzerinden Euro alabilmemiz maksadıyla banka şubelerinden ya da web bankacılık şubesi üzerinden bir döviz hesabı oluşturmamız icap etmektedir. Euro alımlarımda, Euro’nun o gün ki kur bedelinin Türk Lirası karşılığında Euro elde edilebilir. Her bankanın minimum ve en çok Euro alım limitleri bulunduğunu öğrenmenizi isteriz. Alınacak Euro prosedürlerinde, isterseniz maaş kartınızdan, vadesiz mevduat (yatırım) hesabınızdan ve kredi kartınızdan bankaya oluşturacağınız emirle belli zamanlarda sizin ifade ettiğiniz sayı kadar Euro alışı gerçekleştirile bilmektedir.

 

Döviz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oluşturulacak döviz hesabınızdaki Euro’ları istediğiniz zaman satma lüksünüzün olduğunu öğrenmenizi isteriz. Bankalardan Euro alıp satma uygulamalarında en mühim kriter alış satış işlerini çalışma saatleri bünyesinde yapmaktır. Bankaların çalıştığı gün 8. 30 – 17. 30 içinde işlem yapmak daha zekice ve aklı başında bir tutum olacaktır. Vadesiz döviz hesabı diye adlandırdığımız anlık alışlar ve satışları bulunduğu hesaplar, daha fazla dövizdeki hareketliliği devamlı takip eden ve artış ve inişlere nazaran anlık alım satım gerçekleştiren kişiler vasıtasıyla tercih edilmektedir.

Taksitli döviz hesapları ise almış olduğu Euro’ları devamlı takip edemeyen ve uzun soluklu bekletecek şahıslar tarafından seçilmektedir. Taksitli döviz hesaplarında, hesaplarınızda ki Eorolar belli bir taksit vakti belirlenip bankalara yatırılır. Bu taksit nihayetinde belli bir nema sunulmaktadır. Şunu öğrenmenizi isteriz ki dövize uygulanan faiz miktarı ile TL’ye verilen miktar bir olmayıp, TL’ye nazaran daha az bir nema miktarı uygulanmaktadır.

Taksitli hesap açıldığında Euro kullanılan kurun üzerinde önemli bir yükseliş olması biçiminde taksitli hesabınızı bozmak suretiyle Türk Lirası geçmeniz olasıdır. Euro taksit bitiminden önce çekilmek istenildiğinde, yatırdığınız anapara; vadesiz mevduat (yatırım) nema getirisiyle beraber ödenir. Bankalar, web bankacılığı üstünden alınan Euro alış satışlarında hiç bir işlem bedeli ve komisyon tahsil etmemektedir.

Bankalara gerçekleştirilen döviz hesapları tasarruf mevduatı sigorta fonu vasıtasıyla 100. 000 Türk Lirası kadarı devlet vasıtasıyla sigortalıdır. Döviz hesapları için merkez bankası döviz alım kuru üstünden Türk Lirası bedeli hesaplanır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar