Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

İnternetten Dolar Alım Satımı Nasıl Alınır?

Yatırım piyasasında en çok ilgi gören yatırım araçlarında altının ardından döviz yerini almıştır. Önceleri alınan dövizler yastık altlarında bekletilir ve dövizin artması ile kazanç elde etmek üzere beklenirdi. O vakitler döviz alışları döviz ofislerinde gerçekleştirilir ve dövizin hareketleri anlık bir şekilde takip edilemezdi.

Günümüz koşullarında ise web sayesinde bundan sonra bankaların web bankacılık şubelerinden de bu muamele gerçekleştirilebilmektedir. Döviz çeşitleri içinde en fazla kullanılan para birimi ise dolar olmuştur. Bu makalemizde web bankacılık sisteminden dolar alım satım işleminden söz edeceğiz.

Web banka şubelerinden satın alacağınız dolarların sanal dolar olduğunu evvela ifade etmek isteriz. Fakat gerçek dolarlardan da hiç bir farkının olmadığını öğrenmenizi isteriz. Web bankacılık sisteminden dolar satın alabilmek amacıyla evvela döviz hesabı oluşturmanız gerekir.

 

Vadeli Vadesiz Dolar Hesabı

Dolar yatırımı vadesiz ve vadeli şekilde gerçekleşmektedir. Vadesiz dolar hesabında, doların o gün ki sektör değerinin Türk Lirası karşılığı şeklinde dolar satın alınabilir. Talep edilirse bankaya oluşturacağınız emir ile maaş hesabınızdan ya da kredi kartınızla da belirli şekilde dolar alabilirsiniz.

İstediğiniz zaman dolar hesabınıza yeni dolarlar ilave edebilirsiniz. İstediğiniz zaman dolarlarınızı satışa çıkarabilirsiniz. Döviz alanlarını devamlı takip eden, sektör havasını koklayan bir şahıs iseniz vadesiz dolar almak en faydalı durum olacaktır. Doların artışa geçtiği zamanlarda saat kaç olursa olsun fark etmeksizin web bankacılığında dolarınızı satışa çıkarabilirsiniz. Zira dolar kurunda ki değer düşüş ve artışlarda derhal alınma ve satılma işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Vadeli Vadesiz Hesap Arasındaki Fark

Vadesiz dolar hesaplarında, doların artışı ve düşüşüne dolardan kazanç elde edersiniz. Yok, ben doları falan takip edemem aldım mı uzun zaman bekletirim derseniz o vakit da bakarak vadeli dolar almak daha faydalı olacaktır. Vadeli dolar alışında ise alınacak dolar tutarı belirlenen zaman zarfına dek alınıp, satılamaz.

Burada ki maksat sermayenin muhafaza edilmesidir. Dolarlarınızı vade bitiminden evvel çekmeyi talep ettiğinizde, yatırdığınız sermaye; vadesiz mevduat (yatırım) nema getirisiyle beraber ödenir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar