Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı

Herhangi bir bankadan kredi kullandınız yahut kredi kartınız mevcut. Kredi ödemelerini ödemediniz ya da kredi kartı hesap özetinizi vaktinde ödeyemediniz. Bankalara olan ödemeler 90 gün boyunca verilmediğinde, banka alacağını kanuni yollarla alma yoluna başvuracaktır. Bu 90 günlük zaman boyunca, ilk 30 günlük zaman kredi ya da kredi kartı hesap özetinizin ödeme gününün ardındaki 30 günlük zamandır. Bu zamanda banka kullanıcıya borcunu vermesi için bilgi mesajı yollayacaktır. Bir sonraki 30 günlük zamanın ardından borç verilmemiş ise banka bu sefer farklı yöntemlerle kullanıcısına ulaşır ve borcunu anımsatır.

Bundan sonraki 30 günlük zamanda gene borçlar verilmemiş ise banka yasal uygulamalar başlatır. Bankalar bu durumdan dolayı avukatlara yetkiyi verir. Bankanın alacaklarını bu tarzda tahsil etme olayını başlatması ile beraber kara listeye düştünüz anlama gelir.

 

Kredi Sicil Affı nasıl silinir?

Kara listeye düşüldüğünde minimum beş sene içerisinde bankalardan hiçbir bir kredi, kredi kartı vb. imkânlardan yararlanamazsınız. Bankalardan bu imkânlardan yine faydalanabilmeniz için beş sene süresince beklemeniz icap etmektedir. 5 sene sonun da kara listeden çıkmayı elde edersiniz ve kredi notunuz sıfırlanır.

 

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Kara listeden çıkmanın en iyi yöntemi devletin düzenlediği kredi sicil affı düzenlemesidir. Ödenmesi icap eden tüm borcu vermişseniz kredi sicil affı ile beraber kara listeden çıkarılıyorsunuz ve bankaların kredi uygulamalarından tekrar faydalanabiliyorsunuz. Devlet birtakım dönemlerde kredi sicil affını çıkarıp, insanların yeniden bankaların kredi imkânlarından faydalanmasını temin etmektedir. Kredi sicil affı yeniden çıktığında kara listede olan kişiler, şayet tüm borçlarını vermişlerse kara listeden çıkarılacaklardır.

Bu konuyla ilgili sorunun yanıtı net değildir ancak devlet lüzumlu gördüğü birtakım hallerde bu sicil affını çıkarabilir.

Bugün kredi ve kredi kartı sicil affı hangi zamanda çıkacak suali gündemi işgal etmeye başlayacak gibi duruyor. 2015 senesi seçim propagandası ve konuşmaları ile geçtiği için bu süreçte bu uygulamalar biraz ertelenmiş gibi görünüyor. Seçim akabinde bundan sonra bu mevzularda neler yapılacağı konuşulmaya başlanır gibi gözüküyor.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar