Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Engellilere Bakım Maaşı

Yaşadığımız ömür içerisinde kişilerin geçirmiş oldukları şikayetler ve rahatsızlıklar gün geçtikçe artarak devam etmiş olduğu, yaşanan hastalıkların bir bölümü bir çağa kadar fazla ciddiye alınırken şu zamanlarda bazı şikayetler kafa ağrısı, mide bulanması, grip ve soğuk algınlığı vb. Değerlendirilmektedir. Bilhassa felç ve kalbe ilişik hastalık neredeyse her ailede olup bir çok kişinin toplumsal ömür statüsünün de değişmesine niçin olmuştur.

Bu hastalık bulunduğu insanların engelli yada özürlü şekilde kabul edilmesini temin etmektedir. Vaziyet bu şekilde olunca talep eder talep etmez göz atıma muhtaç duruma gelmelerine de niçin olmaktadır.

Hükümet eliyle uygulanan yeni değişiklikler neticesinde bu çeşitli hastalıklara yakalanan kişilerin hastane, göz atım konutu vb. Noktalarda göz atılması yerine engellilere göz atım maaşı ismi altında yardım edilerek her insanın sevmiş olduğu ve sahip çıktığı şahıslara kendi konutunda göz atmasına vesile olmaktadır.

Uygulanan düzenlemelerden sonra bundan bu şekilde %50 ve üstü ağır özrü yer alan yurttaşlarımıza aileleri göz atım maaşı ismi altında destek yapılmaktadır. Kiminin doğuştan kiminin de sonradan özürlü bulunduğunu kabul ettiğimiz bu insanların her birine toplumsal hayat yardımı için hükümet eliyle her ay belirli bir ekonomik destek sunulmaktadır. Engellilere göz atım maaşı ismi altında verilen bu destek her 6 ayda bir işyar maaşına endekslenerek sunulmaktadır. Ne şekilde mi? Ocak ve temmuz aylarında işyar maaşlarına uygulanan zam neticesinde gösterge şekilde yapılan rakamın 0,088069 katsayısı ile çarpıldıktan sonra ortaya çıkan oran evde göz atımı uygulanan bireyin yardımcılarına yapılan oran şekilde sunulmaktadır.

Ailesinde yada etrafında böylelikle hayatını devam ettiren bireylere sahipseniz ve göz atımını üstüne almak talep ediyorsanız gerçekleştirmeniz lazım olan engellilere verilen göz atım maaşına müracaatta bulunmanız icap etmektedir. Müracaat için göz atmak dilediğiniz kişinin asgari %50 ve üstü ağır özürlü sıhhat kurulu tutanağına gereksinim duyması, göz atıma muhtaçlık ölçütlerine cazip olması ve göz atımı üstlenecek olan ailenin insan kafasına düşüş gösteren gelir bakiyesinin hükümetin belirlediği ölçütlere cazip olması icap etmektedir. Bu ölçütlerden herhangi birinin olmaması göz atım maaşının çıkması noktasında olumsuzluk teşkil yapabilir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar