Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır

 

Bu konumuzda evde bakım maaşı nasıl alınır , hangi belgeler gerekli , bakım maaşı kimlere verilir bu konulara değineceğiz.

Ülkemizde ve dünyada çabuk bir yükseliş işaret eden engelli birey sayısı, bu halde yaşamını devam ettirmek arzu eden insanların bir ekip sorunlar hayatasına ve toplumsal hayatlarının arızalanmasına niçin olmaktadır. Bu kapsamda ülkeler engelli olan yurttaşlarına lüzumlu desteği temin etme namına bir ekip çözümler verir. Devletimizde geleceğini engelli şekilde devam ettirmek mecburiyetinde yer alan yurttaşlarımız üzere uygulanan en mühim değişiklik göz atıma muhtaç olanlara evde göz atım maaşı çıkarılmasıdır.
Öyleyse, bu muamele nelerdir ve ne gerçekleşmektedir?

Uygulanan düzenleme ile beraber bundan bu şekilde %50 üstü sıhhat kurulu tutanağına sahip olan yurttaşlarımızın göz atımını üstüne almak arzulayan aile bireylerine türlü sayılarda değişen ekonomik yardım sağlanacaktır. Mevzuyla ilgili şekilde uygulanan düzenlemede 6 ayda bir zam sektör hükümet memurlarının maaş bakiyeleri baz kullanılarak düzenli bir kat rakam ile çarpıldıktan sonra ortaya çıkan sayı denli aileye yardım edilmektedir. Evde göz atım maaşı yalnızca bu ölçütler kıstas kullanılarak değil hem de ailenin sahip bulunduğu kişi kafasına düşün kazanç ve bireyin göz atıma muhtaçlık kıstasları gibi nihayi derece mühim konuları yerine getirmesi icap etmektedir. Hükümet eliyle uygulanan bu desteği ise göz atıma muhtaç olan kişinin; eşi, evlatları, anne ve babası, torunları, torunlarının ve evlatlarının eşleri, kardeşleri ve eşleri, kardeşlerinin evlatları ve eşleri göz atabilmektedir. Ek olarak göz atıma muhtaç engelli şahısın amca, amca evlatları ve eşleri, hala, hala evlatları ve eşleri, dayı, dayı evlatları ve eşleri, teyze, teyze evlatları ve eşlerinin dışında üvey şekilde kabul edilen aile fertleri de bu yardımdan faydalanabilirler.

Evde göz atım maaşı 2016 senesi itibariyle asgari 830 tl’nin üstünde olup her 6 ayda bir işyar maaşına uygulanan zam miktarı noktasında tanımlanan katsayılar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu yardımın gayesi hükümetin üstünden göz atım uygulamasının hastane ve göz atım evlerinden kalması, engelli şahısın göz atılmasına destekçi olma ve hem de göz atımı yapan bireye ekonomik desteğin hükümet eliyle verilmiş olmasıdır. Bütün bu kıstasları karşılayan aile bireyine sahipseniz asla beklemeden göz atım maaşını istek edin.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar