Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır

ipotekli ihtiyaç kredisi nasıl alırım , ipotekli ihtiyaç kredisi nedir , ipotekli ihtiyaç kredisi için ne gereklidir , ipotekli ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler  bu soruların hepsinin cevabı bu başlık altında.

Artık günümüzde hemen hemen her ihtiyacımız için bankalara kredi başvurusunda bulunmaktayız. Ya bankaya giderek , ya telefondan sms atarak  ya da internet üzerinden başvurulamırızı gerçekleştirmekteyiz.Bu kredi başvurularında ya ev ya araba ya da iş yeri açmak maksadıyla başvurmaktayız.Gencinden yaşlısına erkeğinden bayanına hepimiz nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kredi başvurusu gerçekleştiriyoruz.

Yani zorlaşan hayat koşullarında bankaların kişilere sunduğu kredi paketleri adeta imdada yetişmektedir.  Kredi çekmek için gerekli koşulları sağlayan kimseler kolay bir şekilde kredi kullanabilmektedir. Gerekli koşulları sağlayamayan ya da yüksek meblağlarda kredi çekmek isteyenler ise ancak ipotek ile ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir. Peki, ipotekli ihtiyaç kredisi nasıl alınır? Bu sorunun cevabına hep birlikte bir göz atalım.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır

İpotekli ihtiyaç kredisi söz konusu olduğunda bankalar tarafından iki farklı strateji izlenmektedir. Bunlardan ilki ve de en yaygın olanı ev ve taşıt kredisi olmaktadır. Bu kredi türünde borcun tamamı bitene kadar söz konusu ev veya araba banka tarafından ipotek ettirilir. Bizi ilgilendiren ipotekli kredi türü ise bankalar tarafından ipotek karşılığında ev veya araç değil, nakit para verilen kredi türüdür. Yüksek miktarlarda ihtiyaç kredisi taleplerinde bankalar mutlaka ipotek gösterilmesini talep etmektedir. Herhangi bir durum için ihtiyaç duyulan nakit paraların yüksek tutarda olması ve ipotek gösterilecek bir gayrimenkulün olması söz konusudur. Kişinin adına tapulu bir evi, arsası ya da aracı olması ve bunu borcuna karşılık ipotek ettirmesi şeklinde olan kredi türüdür. Bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak söz konusu gayrimenkulün ekspertiz değerinin % 75’ine kadar kredi verilebilmektedir.

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmek için öncelikle ipotek gösterecek bir mülkün olması şarttır. Bazı bankalar sadece adına kayıtlı tapu olması şartı ararken bazı bankalar da yakınlarının üzerine kayıtlı tapuları da ipotek olarak kabul edebilmektedir. İhtiyaç duyulan kredi tutarının tamamının karşılanabilmesi için ipoteğe konu olan mülkün ekspertiz değeri belirlenir. Bu değerin % 75’ine kadar nakit kredi verilmektedir. Bazı durumlarda bankalar kişinin kredi notunu göz önünde bulundurarak bu limiti aşabilir ya da daha da aşağıya çekebilir. Çekilebilecek kredi limiti ve altında kalmak şartı ile talep edilen kredi tutarı verilebilir. İpotekli ihtiyaç kredisi verirken söz konusu konut sigortalanır ve kişiye de hayat sigortası yapılır.

 

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar