Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum, Evime Haciz Gelir Mi?

Kredi kullanan şahısların özen göstermeleri lazım olan en mühim husus borçlarını kesinlikle zamanında ödemeleridir. Çağımızda bankaların müşterilerine uyguladıkları en etkili yaptırım kara liste ismi verilen özel bir liste uygulamalarıdır. Bu liste bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen şahısların isimlerinden meydana gelen özel bir listedir ve kara listede bulunan şahısların 5 sene boyunca tekrar bankalardan kredi kartı ve kredi onayı almaları olası olmamaktadır.

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen şahıslar için banka öncelikle 90 günlük bir bekleme zamanı tanır. Bu müddet boyunca banka her seferinde kredi ödemesi gerçekleşmediği için müşterisine mail veya SMS yöntemi ile ulaşarak borcu ödemesini isteyer. 90 günlük hukuki bekleme vaktinin dolmasının ardından bankanın müşteri hizmetleri temsilcisi telefon yöntemi ile müşterisine ulaşır ve 7 günlük müddet bünyesinde borcun ödenmemesi halinde hukuki takibin başlayacağını müşterisine iletir. Bu safhada kredi borcunuzu ödemek için isterseniz bankanıza kredi tekrardan yapılandırma müracaatında bulunma olanağınız da bulunmaktadır.

Ancak bankanın verdiği süreyi iyi bir halde değerlendirmeniz ve borcu ödememekte ısrar ederseniz bu halte banka borcu avukatına devrederek hakkınızda hukuki işlem başlatır. Bu Şekilde bir işlemin başlatılması şeklinde ne yazık ki şahsın ismi kara listeye yazılır ki bu şekilde bir halte bu şahıs tekrar bankalardan kredi çekme hakkını kaybeder. Normalde kara liste affı için 5 sene müddet uygulanırken bankalar bu listeleri silmeyerek saklamaya devam ettikleri için 10 sene sonra dahi kara listede olduğundan kredi çekemeyen şahıslar yer almaktadır. Banka son olarak çözüm borcun tahsili için bankaya yatan maaştan kesinti yaparak borcu tahsil eder.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar