Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Ayırt Edilir?

Türkiye’de yaşayan insanların dolandırılmalarının hemen hemen hepsi kalpazan ismiyle anılan sektöre sahte para sokan şahıslar tarafından yapılmaktadır. Yılbaşı, bayram ve özel zamanları bekleyen pek çok kalpazanlar sektöre sahte para sokarak vatandaşların çabalarını sömürmektedirler. Hal bu şekilde olunca doğal olarak pek çok problemin yaşanmasına neden olunmaktadır. İnsanları devamlı ikaz eden güvenlik görevlileri bazı hususlarda tedbir alabilmesi için sahte paraların fark edilmesi noktasında önemli ciddiyeti göstermelerini ifade etmektedirler.

 

Sahte Para Anlama Yolları

Gerçek olmayan paranın kâğıdı ile gerçek paranın kâğıdı arasında ciddi ayrımlar söz konusudur. Sahte olmayan parada pamuk elyafı ismiyle anılan kumaş kullanılırken, sahte para ise normal, sıradan kâğıttan yapılır.

Sahte paranın üstünde yer alan renk uyumu özellikle solmuş renklerden meydana gelirken, gerçek parada ise daha canlı, belirgin, anlamlı renklerin olması ile fark edilebilir.

Gerçek paranın üstünde pek çok kabartma mevcuttur. Sahte paranın üstünde ise normal kâğıt üstüne baskı uygulandığı için ayırt edilmesi kolaydır.

Gerçek paranın üstünde yer alan portreler özellikle çok düzgün ve anlaşılır çizgilere ve belirginliğe sahipken, sahte paralarda ise bütünüyle solmuş renklerin mevcut olduğu bir izlenimi söz konusudur.

Paranın üstünde yer alan renk liflerine göz atacak olursak, bu lifler gerçek paranın hamurunun üstünde ayrı ayrı renklerde meydana getirilip ve bu renklerin ultraviyole ışınları görülebilmesini temin etmektedir. Sahte parada ise bu husus mevzu bahis değildir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar