Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Birikim hesapları desteğiyle harcamalarınızı emin bir biçimde bankalarda işletebilirsiniz. Ciddi çabalara sarf ederek sağladığınız kazançlar ve tasarruflarla kazancınızdan arta kalan paraları bankalarda işletebileceğiniz birikim hesaplarıyla alakalı bir takım dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunları siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya çalışacağız.

 

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı, elinizdeki parayı günlük, aylık ya da senelik nema veya kar payı miktarlarıyla işletebileceğiniz bir mevduat hesabıdır. Birikim hesabınız, TL ya da döviz türünden açtırabilirsiniz.

 

Birikim Hesabı Başvurusu nasıl yapılır?

Birikim hesabını, hangi bankayı tercih ediyorsanız o bankaya müracaat ederek açtırabilirsiniz. Ayrıca şayet birikim hesabı açmayı dilediğiniz bankanın kullanıcısı iseniz, mobil bankacılığından, ATM’den ve internet kanalıyla da birikim hesabı başvuru yapıp açtırabilirsiniz.

Bankalar vasıtasıyla birikim hesabı açabilmek için şayet hesap açmak için başvurduğunuz bankanın kullanıcısı değilseniz, normal bireysel banka hesabı açmanız icap eder. Bankadan hesap açma prosedürü için kimliğinizi beraberinizde götürmeniz kâfidir. Şayet banka kullanıcısıysanız, şubenizin mobil bankacılığı, internet kanalı ve ATM yolunu deneyerek birikim hesabı başvurusu yapabilirsiniz.

Bankalara uğrayacak zamanınız yoksa seçenekleri içinden bir tercih yaparak, alakalı banka müşteri temsilcilerinin sizi iş yeri, ev ve ya uygun olduğunuz herhangi bir yerde ziyaret ederek hesap açabilirsiniz.

 

Birikim Hesabı Faiz Oranları

Birikim hesapları, tasarruf yapanların birikim yapabileceği mevduat hesabı olması sebebiyle anaparaya nema ya da kar payı sunulur. Sunulan faiz ve kar payı şubeden şubeye göre farklılık arz edebilir. Mesela, internet bankacılık faaliyetleri ya da bankaların mobil bankacılık yoluyla açılan birikim hesapları, bankalara işlem masrafı gerektirmediği için bu tür hesaplar daha çok faiz ve ya kar payı sunma eğilimine sahip olur. Bu sebeple birikim hesabınızı internet kanalı veya şubesiz bankacılık uygulamasında açmayı seçebilirsiniz.
Birikim hesabı TL türünden açılabileceği gibi Euro, dolar gibi döviz türlerinden de açılabilir. Birikim hesabı para türüne göre nema ya da kar payı sağlanabilir.

 

Birikim Hesabı Nasıl Kapatılır?

Birikim hesabınızda yer alan miktarı Vadesiz hesabınıza transfer etmenin ardından hesap kapatma isteğinizi yapabilirsiniz. Bankalara giderek hesabınızı kapatabileceğiniz gibi ayrıca internet, mobil kanal ya da ATM’ler vasıtasıyla da birikim hesabınızı kapatma işlemi yapabilirsiniz. Bu şekilde sadece birikim hesabınızı kapatabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Banka hesabınızı bütünüyle kapatmak için ayrı bir yöntem denemeniz gerekir.

 

Birikim Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir bankadan birikim hesabı açmadan evvel bir takım hususların göz önünde bulundurulması gerekir. Mesela, hesap açma bedeli vermek istemiyorsanız, benzeri harcamaları talep etmeyen şubelerden birikim hesabı açabilirsiniz. Öbür taraftan yüksek nema ya da kar payı ile birikimlerinizi işletmeyi düşünüyorsanız, daha yüksek nema ya da kar payı sağlayabileceğiniz şubeleri seçebilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar