Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım hesabı, farklı türden fonlara, hazine bonosu, devlet tahvilleri, hisse senedi, altın gibi yatırım araçlarına yatırım gerçekleştirmenizi temin eden hesaplardır.

 

Yatırım Hesabı Açma

Yatırım hesabı, hem bankalar yoluyla hem de yatırıma vasıta olan bir takım işletmeler kanalıyla da açılabilmektedir. Günümüzde rahatça anında mevduat hesabınızın olduğu bir şubeden yatırım hesabı açabilmeniz olasıdır.

Yatırım hesabı; bankalardan, ATM’lerden, telefon kanalından ya da internet bankacılığı yollarından açılabilir. Yatırıma destek sunan kurumlardan hesap açma internet yoluyla gerçekleştirilebilmektedir.

Banka şubesinden ya da ilgili kuruluşlardan yatırım hesabı açmanız durumunda, hisse senedi, yatırım fonu, altın, döviz ve bono-tahvil vb. yatırım araçlarına yatırım gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. Mesela, borsada yatırım gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, yatırım hesabınız vasıtasıyla hisse senetleri alım-satım uygulamalarını yapabilirsiniz.

 

En İyi Yatırım Hesabı Hangi Bankada

Faaliyetlerine alıştığınız ve mevduat hesabınızın bağlı olduğu bir şubeden yatırım hesabı açabilirsiniz. Yatırım hesabı için başvuracağınız bankanın yatırım yapmayı düşündüğünüz yatırım ürünlerine yatırım imkânı sunup sunmadığını inceleyebilirsiniz. Mesela, banka döviz alım-satım uygulamalarına olanak temin edip, altın alım-satım uygulamalarına olanak tanımayabilir. Bu sebeple gereksiniminiz doğrultusunda bu ön incelemeyi yapmanızı öneririz.

 

Yatırım Hesabı Açma Ücreti

Bir takım bankalar kullanıcılarından yatırım hesapları için hesap işletim bedeli tahsil etmektedir. Bu nedenle hesap işletim bedelleri de seçimlerinizi etkileyeceği için hesap açmadan evvel dikkat etmeniz gereken ölçütler olabilir. Öbür taraftan yatırım hesabı için başvuracağınız şubenin işlem bedellerini de önceden incelemenizde yarar vardır.

 

Yatırım Hesabı İle Yatırım Yapılabilecek Ürünler

Yatırım hesabı ile çeşitli fonlarına, hazine bonosuna, devlet tahvillerine, hisse senetlerine ve altın vb. araçlara yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hesabınızı açmayı düşündüğünüz şube ve ilgili kuruluşa göre değişiklik arz etse de yurtdışı sektörlere ya da forex vb. kaldıraçlı sistemlere de yatırım gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

Yatırım hesabınızda bir yatırımınızın olmadığından araştırıp emin olmanın ardından hesabınızı kapatabilirsiniz. Şubeden açtığınız yatırım hesabını kapatmak için banka, mobil bankacılığı, ATM ve internet yollarını deneyebilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar