Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

İhtiyaçlarımıza yetmeyen maaşlarımız olduğu vakit ilk işimiz bankalara yönelmek oluyor. Naturel olarak bu yönelme neticesi tüketici kredisi müracaatı ile sonuçlanıyor. Peki bir asgari ücretli üstünden konuşursak, ne kadar kredi alabilir acaba?

Asgari ücret 2016 senesi içinde ilk 6 ay artışı ile 1300 Türk Lirası gibi bir miktara taşındı. Bu artış esasında beklenmeyen bir düzeyde oldu. Bir Diğer Deyişle bu beklenmedik güzel yükseliş kredi olanaklarınıda arttırmış oldu. Peki yeni asgari ücret ile ne kadar kredi alabilirim? Buna az sonra detaylı olarak bahsedeceğim. Ancak bunun beraberinde maaş artışı asgari ücretlinin kredi kartı limitlerininde yükselmesi manasına geliyor. Bir Diğer Deyişle yükseliş yalnızca kredi miktarlarını değil, kredi kartı limitlerinide pozitif tarafta etkilemiş oldu.

Şimdi gelelim bankaların gelirinize nazaran ne şekilde kredi hesabı yaptığına. Bankaların tamamı olmasada geneli maaşınızın veya gelirinizin yarısı kadar aylık ödeme yapma olanaklı krediler verebiliyor. Bir Diğer Deyişle 1200 TL’den misal verirsem. 600 TL aylık ödemeli bir kredi alabilirsiniz anlama gelir. İhtiyaç kredisi örneğimizi açarsak, biliyorsunuz en çok 36 ay taksitli tüketici kredisi çekebiliyoruz. Bu da ne demek oluyor, 600 x 36 ay bir diğer deyişle 21.600 gibi bir meblağ karşımıza çıkıyor. Bunun üstüne yaklaşık bir faiz miktarı olan %1.40 ‘ı eklemeyi aklınızdan çıkarmayalım. Bu miktarlar bizim sizlere ne şekilde hesap yapıldığını anlamanız için verdiğimiz uydurma hesaplardır. Bir Diğer Deyişle asıl miktarları yine banka şubelerinden bilgi alabilirsiniz. Yine de yaklaşık sayılar bu şekildedir.

Tüm bankaların olmasa da bir çok banka tüketici kredisi aylık ödeme hesabı yukarıda ki gibi hesap edilmektedir. Ancak fazladan gelirleriniz mevcut ise iş biraz daha değişik olabilir. İlave gelirlerinizi kredi için işletmeniz gerekli olabilir. Doğal Olarak ki bu ilave kazançinizin de tertipli olarak 3 ay yada 12 aylık süreçte sürekliliği olması icap ediyor. Bir Diğer Deyişle sürekliliği olmayan gelirleri bankalar kabul etmeyebilir. Bu sebepten ilave kazançleriniz bir düzene doğal olarak olmalıdır.

Birde kafalara takılan sual, sebep bankalar aylık gelirin yarısı kadar kredi olanağı sunuyor? Bunun sebebi yine bankaların tehlikeden kaçınması ile ilgilidir. Zira sizin doğrusu hali hazırda geçinmeniz için yapmanız lazım olan ödemeler olacak. Bunu bankalar da biliyor. Bu sebepten hem geçiminizi sağlayıp aynı zamanda borcunuzu ödeyebilmeniz icap ediyor. O sebepten bankalar maaşın yarısını fakat kredi aylık ödemesi olarak görüyorlar. Esasında bu çok mantıksız bir halte sayılmaz. Husus konusunda sizlere cazip hesaplar yapmaya çalıştım ümit ederim yararlı olmuştur.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar