Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Çeyiz Hesabı Nedir Nasıl Açılır 2016

Siyasi partilerin seçim propagandası olarak kullandıkları vaatler içinde bulunan evleneceklere lüzumlu yardımı verilmesi noktasındaki laflar azar azar yaşama geçmektedir. Bilhassa çeyiz hesabı olarak bilinen uygulamada devlet yardımı verilmektedir.Yapılan çalışma ile beraber devletin ekonomik alanda fiil planları içinde bulunan bu çeyiz hesabı; 27 yaş üst sınır olarak tanımlanmış olan yurttaşlarımızın 3 sene boyunca bankalarda biriktirecekleri paraya karşılık olarak verilecek olan destektir. Buna nazaran herhangi bir yurttaşımız 24 yaşından adım atmak kaydıyla aksatmadan 3 sene boyunca çeyiz hesabına para yatırması halinde biriktirilen paranın %20’sini geçmemek buna binaen üst limit olarak 5.000 TL devlet yardımı verilecektir.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalardan Açılır?
Çeyiz hesabı hangi bankada açılır diyen yurttaşlarımız için devletimiz geniş bir yelpaze imkan sağlamaktadır. Çeyiz hesabı için planlarını yapan yurttaşlarımız kamu mevduat (yatırım) bankalarını, özel mevduat (yatırım) bankalarını, kamu katılım bankalarını ve özel katılım bankalarını isterlerse tercih yapabilirler.

Yapmaları lazım olan seçtikleri banka şubelerine gittikleri vakit çeyiz hesabı açtırmak talep ediyorum talebini bildirmeleri kafidir. Banka şubelerinde sorumlu bulunan kişisel müşteri hizmetleri yetkilisi devlet yardımı için lüzumlu müracaatları gerçekleştirmekte olup bir de çeyiz hesabını denetim edecek olan kurula yönelik lüzumlu malumat akışını sağlaması da gerekir. Bütün bu malumatları çeyiz hesabı açtıracak olan müşteriler ile de paylaşması gerekir.

Çeyiz Hesabının Koşulları Nedir?
Çeyiz hesabının denetlenmesi mevzubahis olmak ile beraber bilhassa çeyiz hesabının kötü niyetli olarak açılıp açılmadığı, ödemlerinin tertipli yapılıp yapılmadığı, yatırılan paranın banka tarafınca ne şekilde değerlendirildiği, müddet ve oran olarak talep edilen ücretin ne kadarının yatırıldığı denetim edilecektir.

Çeyiz hesabına 3 defandan çok olmamak kaydıyla aksama yapılabilecek aksi halde devlet yardımı anında kesilecektir. Bankanlar Kurulu tam yetki verilmiş olup devlet yardımı için Aile Bakanlığına ayrı bir bütçe ayrılacaktır. Çeyiz hesabına ait paranın kullanımına ilişkin işlemler ise evlilik işleminin gerçekleştirilmesinden en geç 6 ay bünyesinde resmi evlilik cüzdanının bankaya teslimi gerekmektedir

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar