Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Turizm Teşvik Kredisi

Jeopolitik konumu itibarıyla Türkiye sıcak sulara yakın, uzun sahillere sahip, en iyi iklim kuşağı olan orta kuşakta yer alması ve üç tarafının denizler ile çevreli olmasından ötürü çok sayıda ülkeden turist alıyor. Bir De geçmişte hayatış olan Roma, Bizans ve daha eski uygarlıkların bulunmuş olduğu Anadolu topraklarına sahip olması da turizm açısından büyük bir kaynağa sahiptir. Bu nitelikleri bakımında her sene milyonlarca turistin ülkemize gelmesinden ötürü devletimiz turizm işiyle meşgul olan bütün hakiki ve tüzel karakterlere turizm teşvik kredisi kullandırmaktadır. Peki, işletme sahip olanları yada firmalara sunulan turizm teşvik kredisi ne şekilde alınır?

Turizm Destek Kredisi Nereden Alınır
İlk olarak 1982 senesinde yasa kapsamına alınan ve 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ile kanunlaşan dayanak ile beraber her sene tertipli olarak piyasanın bünyesinde bulunan işletmelere yardım etilmektedir. Bu bağlamda turizmin kalkınması ismine konaklama, yeme-içme, eğlence, faaliyet , spor ve kültür gibi alanları kapsayan işletmelere büyük yardım etilmektedir. Turizm alanında bulunan işletme sahip olanları ve hakiki karakterlere KOSGEB kapsamında, Bakanlar Kurulu Kararları ile dönemsel teşvikler, Emlak Vergisi Kanunu çerçevesinde bulunan muafiyeti, Ülkemiz İhracat Kredi Bankası tarafınca kullandırılan krediler verilmektedir. Bir De yabancı sermayenin destek vermesi ve yurtdışı turizm fuarlarına lüzumlu katılımın sağlanması ismine çok sayıda teşvik verilmektedir.

KOSGEB Destekli Turizm Teşvik Kredisi
Turizm teşvik kredisi ne şekilde alınır hakkında olarak bir de KOBİ işletmeciliği çerçevesinde de lüzumlu destek sunar devlet eliyle yapılabildiği gibi aynı anda özel teşebbüsler ayrıcalığı ile de verilmektedir. İşletme sahip olanları turizm teşvik kredisini kullanabilmeleri ismine KOSGEB başta olmak üzere kendi kişisel turistik faaliyetleri çerçevesinde muaf kapılmak talep ettikleri kurumlar aracılığı ile yapılabildiği gibi aynı anda kanun ile kanunlaştırılmış olan vergi muafiyetlerinden faydalanabilirler.

Ülkemizde hizmet sunan turistik işletmeler içinde konaklama hizmeti sunan işletmeler çoğu zaman yapısal destek, dekorasyon ve her sene piyasaya hazırlık çerçevesinde içerisinde yenilik yapma ismine bu teşviklerden faydalanmaktadır. Yurt ekonomisinin büyük bir bölümünü meydana getiren turizm hakkında olarak yalnızca yazın değil aynı anda kış turizminin de revaçta olduğu alanlara lüzumlu yardım etilmektedir

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar