Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Erken Emekli Olma Yolları

Bilindiği üzere emekli olabilmek için sağlanması lazım olan bazı sabit koşullar bulunmaktadır. Bu Tarz Şeyleri ayrıntı vermemiz icap ederse 3 ana başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar: ödenen primlerinizin gün sayısı, sigortalı olarak geçirdiğiniz sene sayısı ve üçüncüsü bizim de bu yazımıza husus olacak olan belirli bir yaşa ulaşmış olmaktır. Bunlara ayrıca belirleyici etmenlerden ötekiler de ilk sigortalı olma tarihiniz ve doğum tarihinizdir. Emekliliği yaklaşan ve emeklilik için doldurulması lazım olan gün sayısını doldurmuş ve emeklilik yaşını bekleyen anında tüm kişilerin aklını “erken emekli olmak için ne yapılmalı?”ve “bu bekleme vaktini ne şekilde geri çekerim?” sual meşgul etmektedir.

Öncelikle şunu belirtmek icap eder ki 3 toplumsal teminat (emekli sandığı, bağ-kur, SSK) içinde yaş bakımından en avantajlı olan statü SSK’dır. SSK’lı bir çalışan Bağ-Kur’lu bir çalışana nazaran daha erken emekli olmasının beraberinde daha yüksek bir emekli maaşına sahip olacaktır.

Emeklilik statünüzü belirleyecek olan etmen emeklilik müracaatından önceki son 7 yıldaki gün sayısının yarısından bir çok günü (1261 gün) hangi toplumsal sigortaya bağlı olarak geçirdiğinizdir. Bir Diğer Deyişle bir Bağ-Kur’lu çalışan daha erken yaşta emekli olmak talep ediyorsa SSK ile çalışmaya başlayarak hem emeklilik yaşı aynı zamanda emeklilik maaşı açısından kâra geçerek “erken emekli olmak için ne yapılmalı?”sorunsalına çözüm temin yapabillir.

Torba Yasası’na nazaran SSK ve Bağ-Kur koşullarında yaş sınırına bakılmaksızın lüzumlu gün sayısını dolduran çalışanlar emekli olabilir. Erken emeklilik Bağ-Kur’da 5400 gün ile SSK’da ise 3600 gün ile olası olmaktadır. Şahıslar erken emekli olmak için ne yapılmalı? hususunda araştırmalara başlamadan önce erken emekliliğin dezavantajının normalde alınacak olan emekli maaşından daha az bir emekli maaşına sahip olmak olduğunu göz önünde bulundurmalıdır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar