Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Devlet Destekli Konut Kredileri 2016

Hükümetin seçim vaatleri içinde bulunan devlet destekli ev kredisi öncelikle 2016 senesinde faaliyete geçmesi planlanmıştır. Ev alacak olan yurttaşlarımıza büyük katkı sağlaması planlanarak hazırlanmakta olan bu sistem devletin tespit etmiş olduğu hesaplar üstünden minimum 3 sene boyunca para biriktirmek üzere çalışmaktadır. Ev alacak yurttaşlarımız öncelikle devlet destekli krediyi kullanmak talep ettiğini belirtmesi gerekir.

Başvuru işlemlerinin ardından verilen hesaplara tertipli olarak 3 sene boyunca para yatıracak olan yurttaşımız verilen müddet nihayetinde biriktirmiş olduğu paranın fakat %20’si kadar devlet desteğine sahip olacaktır. Verilen destek hakkında olarak en dikkat cazibeli olanı maalesef biriken paranın %20’sine sahip olurken bu oran devlet tarafınca 15.000 TL üst sınır ile tanımlanmıştır. Özetlemek Gerekirse bu krediyi kullanacak olan yurttaşlarımız ne kadar para biriktirirse biriktirsin en çok 15.000 TL’nin sahibi olabileceklerdir.

Peki, bu krediyi kullanabilmek için hangi koşullara sahip olmak icap eder?

Devlet destekli ev kredisi kullanabilmek için bir dizi koşulları karşılamak gerekir. Buna nazaran Türk yurttaşı olmak ilk koşul olup bir de bu krediye müracaat yapacak olan yurttaşımızın üstüne herhangi bir konutun bulunmaması gerekir. Ev kredisinin kullanımı hakkında olarak mevzuatlarda belirtilen katılım bankaları üstünden hesap açmak ve bu hesaplarda minimum 3 sene boyunca para biriktirmek gerekmekte olup bir de şimdiye kadar herhangi bir halde bu devlet yardımını de almamış olmak ilk koşullar arasındadır.

Konut kredisini kullanacak olan yurttaşlarımız verilen desteğin tamamını alabilmesi için minimum 75.000 TL biriktirmesi gerekir. Çok Sayıda şahısa nazaran büyük avantaj sunan bu hal hakkında olarak en dikkat cazibeli olanı ise herhangi bir konutu almak talep eden yurttaşlarımız banka kredilerine nazaran konutun %25’lik bölümünü nakit olarak vermesi gerekir. Bilinmiş Olduğu üzere ev kredileri taşınmazın %75’ne kadar verilebildiğinden ötürü hiç değilse elinde kafi ana paraya sahip olmayan yada banka kredilerine yüksek meblağlarda yüklenmeyen yurttaşlarımız için avantajlı bir hal ortaya koymaktadır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar