Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Emekli Maaşının Kaç Katına Kredi Alabilir

Emekli olan yurttaşlarımızın türlü gereksinimlerine yönelik olarak finansal destek sunan bankalar çoğu zaman kredi ürünlerini kullandırmaktadır. Her çeşitli ihtiyaca yönelik olarak kullandırılan kredi ürünleri farklı faiz miktarları ve cazip geri ödeme taksitlerine nazaran değişim göstermektedir.

Emekli yurttaşlarımıza kredi veren yalnızca bankalar değildir, bununla beraber emeklilerimizin aylık maaşlarını sunan PTT şubeleri de kredi kullandırmaktadır. Sistem olarak aynı banka mantığında hareket eden PTT şubeleri talepte bulunan emekli yurttaşlarımıza kredi kullandırmaktadır. Peki, emekliler maaşının kaç katına kadar kredi kullanabilirler? Bu problemi cevabı genel anlamda ifade edilmeye çalışılsa da bankanın yada PTT şubelerinin belirleyeceği politikaya nazaran değişim gösterir. Aylık gelirleri tertipli olan kamu çalışanları ile emekli yurttaşlarımız çok sayıda banka tarafınca aynı statüde değerlendirilmektedir.

Bu sınıfta bulunan banka müşterilerine kredi ürünleri çoğu zaman bankalar tarafınca hazır olarak tanımlanan kredileri kullanabilirler. Örneğin; çok sayıda banka 30.000 TL’ye kadar 40.000 TL’ye kadar gibi ifadeler ile 36 aylık taksitlerde emekli yurttaşlarımıza kredi kullandırmaktadır, tanımlaması yapılır. Emekliler maaşının kaç katına kadar kredi kullanabilirler, sualine kişisel tüketici kredileri için böyle anlatılır. Bunun haricinde ev kredileri için en çok konutun %75’e kredi sağlanırken, bir de aylık gelirin %70 kadarına kredi vadelendirmesi yapılır. Bankaların yanı sıra PTT şubeleri emekli yurttaşlarımıza yalnızca tüketici kredisi vermektedir.

İhtiyaç kredileri en çok 36 ay taksite kadar olup PTT şubelerinin belirlediği hazır krediler kullandırabildiği gibi aynı anda emekli maaşının 40 katını kabul eden oranlarda tüketici kredisi verilebilmektedir. Elinde belirli oran yatırımı olan emekli yurttaşlarımız elinde bulunan birikimlerin üstünden PTT şubelerinden alacakları kredi ile konut sahibi olabilirler. Ev kredisinin bürokrasisine takılmaya ihtiyaç duymadan tüketici kredisi kullanarak konut sahibi olurlar.

Emekliler maaşının kaç katına kadar kredi kullanabilirler sualinin bankalar ve PTT şubeleri nazarıyla kullandırılması bu şekildedir. PTT Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu yeni anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’deki birtakım bankalar PTT Kredisi ismi altında düşük faiz miktarlı ve cazip ödeme şartlı olarak emeklilerimize de kredi olanağı imkan sağlamaktadır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar