Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

EX Ağı Nedir

Her gün hayatımızı sayılamayacak kadar çok kolaylığa ve konfora erdiren taşıtlar, art niyetli ellerde ve emin olunmayan şahısların yönetiminde birer ölüm makinesine dönüşebilmektedir. Özellikle modern ülkelerde polisten kaçan taşıtların meydana getirdiği yürekleri ağza getiren kaçışlar o denli sıklaşmıştır ki bunlara türlü biçimlerde şahit olmayan ya da bu tarz şeyleri izlemeyenimiz kalmamıştır. Savaş alanları ve toplu hayat yerlerindeki emniyet problemleri gelişen teknoloji ve öngörülemeyen emniyet sorunları sebebiyle her gün biraz daha kompleks ve asimetrik duruma gelmektedir. Bu tehditlerin başlangıcında da denetim edilemeyen taşıtlar ve taşıtlarla yapılan öteki saldırılar gelir. uygun koşullarda polisten kaçan bir aracı durdurmak için bir çok vakit yüzlerce emniyet çalışanı kadrosu seferber olmakta ve bu operasyonlar yapılırken bir çok vakit büyük maddi zarar ve can kayıpları ortaya çıkmaktadır. bir de bilhassa İkinci Dünya Savaşı’ndaki Japon kamikaze geleneğinin bir çeşit devamı misali ortaya çıkan bombalı taşıtlar, çağdaş savaş alanlarında orduların ve sivillerin kafa düşmanı olmuş bunların önlenilmesi neredeyse olanaksız olmuştur. İşte 21. Yüzyılda ortaya çıkan bu hale çözüm olarak İngiliz müdafaa teknolojileri ve inovasyon şirketi Qinetiq X-Net isimli taşıt durdurma teknolojisini geliştirmiştir.

X-Net – Ex ağı isimli bu teknolojide karbon ve çelik malzemeden imal edilen bir ağ, çelik çiviler taşıyan bir aparatla kombine edilerek yola serilmekte bu ağın üstünden geçmeye çalışan aracı ön lastikleri , ağdaki çivilere saplanıp ağa dolanarak taşıt 50—100 metrelik bir ara içinde adeta geri ve ileri manevra yapamayarak kilitlenir duruma gelmektedir.Aracın lastiklerine dolanan ağ adeta bir kelepçe gibi aracın hareketsiz kalmasını sağlar.

Toplam kurulum ekipmanlarıyla yalnızca 22 kilogram ağırlığında Ex ağının 3t versiyonu 1 ile, üç tona kadar taşıtları durdurmak için kullanılırken daha büyük taşıtları durdurmak için 10t versiyonu kullanılmaktadır. 10 t versiyonu 10 tona kadar taşıtları durdurma gücüne sahiptir. Ex ağının en büyük pozitif yanları ölümcül olmayan metotlar ve minimum hasarla taşıtların durdurulmasına olanak sunmasıdır.Bu sistemde aracın ne motoruna ne de dış aksamlarına hiç bir şekilde zarar verilmemektedir.Bunlardan daha önemlisi de taşıt durdurulurken taşıt içindekilerin hiç bir şekilde zarar gözlemlememesidir.

Bu sistemin esinlendiği teknoloji olan ‘’kapan ya da stinger’’ durudurma metotlarında aracın lastiklerinin patlatılarak durdurlması sağlanır ancak bu yöntemlerle taşıt talep edilen mesafede durudurulamadığı gibi öngörülemeyen bir sürü tehlike doğmakta büyük can ve mal kayıpları yaşanmaktadır.Ayrıca Ex ağı nitelikleri itibarıyla oldukça az bir zamanda kurulabilir, kolaylıkla taşınabilir ve bir hayli kısa bir ara içinde aracın durudurulmasına olanak sağlar.

İngiliz teknoloji ve müdafaa endüstri firması QinetiQ tarafınca imal edilen Ex ağı bu zaman İngiltere’de mahalli polis teşkilatlarında ve ABD Birleşik Devletleri tarafınca bilhassa Irak , Afganistan gibi ülkelerde intihar bombacıları karşı kullanılmaktadır.

Ex ağı üstünde çalışan firma mühendisleri ağı elekro uzaktan denetim sistemlerine entegre ederek emniyet ekipleri tarafınca uzaktan da denetim edilebilir olmasını sağlamışlardır.

ABD ordusu kendi askeri birimlerine yönelik taşıt bombalı saldırıları durdurmak için Irak ve Afganistan’da kullanmak üzere 2,000 kadar Ex ağı satın almıştır.Ex ağının ortalama maliyetinin 3000 euro olduğu belirtilmektedir.Ex ağına yönelik en mühim dezavantaj burada ortaya çıkmaktadır.Bu sistem 3000 euroluk maliyetine karşın tek seferlik kullanılabilmektedir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar