Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Hepimizin dönem dönem banka kredisine ihtiyacı oluyor. Dekorasyonda değişim yaparken, eğitim masrafları esnasında, arabayı değiştirirken veya yeni bir konut alırken bir oran krediye ihtiyaç duyuyoruz. Peki, bankaların kredi verebileceği müşteri profiline cazip muyuz? İlk Olarak şunu söyleyelim; bankalar ticari birer kuruluştur ve para giriş çıkışları ile gelir sağlarlar. Bir Diğer Deyişle sizin çekeceğiniz en küçük bir kredi bile onlara gelir olarak geri döner.

Bu da, sizin onlara gereksiniminiz olmasıyla birlikte, onların da sizlere ihtiyacı olduğu manasına gelir. Fakat bankalar da, verdikleri krediyi ödeyebilecek profile sahip müşterileri yeğlerler. Bu halte sizin tertipli bir gelir sahibi olmanız, daha önceki borçlarınızı tertipli ödemiş olmanız, üzerinize kayıtlı taşınmaz mal yada malların olması, bankaların sizlere kredi vermesini kolaylaştırmaktadır. Bütün bunların beraberinde yine kefil gösterebiliyor olmanız da banka kredisi kullanabilmeniz için bir avantajdır. Peki, kredi kullanmak için lazım olan koşullar nedir? Bankalar hangi tüketicilere kredi verir, hangilerini geri çevirir?

Kredi Notu

Bankalardan günümüze dek almış olduğunuz kredi ve almış olduğunuz kredi kartlarına ait finansal bir değere karşı gelen kredi notu; kredi kullanmak için hangi bankaya giderseniz gidin önünüze çıkacaktır. Konut almak, otomobil almak ve öteki bütün ihtiyaçlarınız için kredi alabilmek talep ediyorsanız, kredi notunuzun da “riskli” gruba eş değer gelmiyor olması icap eder.

Birçok banka, 1400 puan ve üstünde kredi notuna sahip tüketicilere rahatlıkla kredi vermektedir. Şayet kredi notunuz 1400’den düşükse, kredi alabilmek için kefil göstermeniz veya bankaların belirlediği özel koşulları yerine getirmeniz icap eder. Bir De son süreçte yapılan bir uygulama ile bankalar, kredi notu 1600’den yüksek müşterilerine daha düşük faiz miktarları uygulamaktadır.

Düzenli Gelir

Bankalar kredi müracaatında bulunan müşterilerinin tehlike incelemelerini yaparken dikkat ettikleri bir öteki nokta da tertipli bir gelirinizin olup olmamasıdır. Bu halte da sizin SGK’nız olup olmadığına bakarlar. Zira, şayet SGK’nız var ise, bu sizin tertipli bir işte çalıştığınızı göstermektedir. Fakat yine de işe gireli 1-2 ay olduysa, çok sayıda banka sizlere kredi vermeyecektir.İşvereniniz primlerinizi 6 ay boyunca tertipli yatırdıysa, tüketici kredisi başvurunuz büyük olasılıkla pozitif neticelenecektir.

Var Olan Borçlar

Kredi başvurunuz esnasında, mevcut olan borçlarınızda geç kalınma var ise başvurunuz pozitif sonuçlanmayacaktır. Bir De siz borcunuzu gecikmeli ödemiş olsanız bile, bunun bankalara işlenmesi 1 aylık süreci kapsadığı için, yine müracaatınızın değerlendirmesi olumlu olmayan olacaktır. Bu sebeple, kredi çektiğinizde ve kredi kartı kullanırken borçlarınızı tertipli olarak ödemenizi öneri yapıyoruz.

Yasal Takip

Bankaların kredi verirken en dikkat ettikleri nokta da kredi sicilinizdir. Daha önce 3 aydan uzun müddet ödemediğiniz ve hukuki takibe alınmış bir borcunuz var ise, bu borcu sonradan ödemiş olsanız bile; sonrasında yapacağınız kredi ve kredi kartı müracaatlarında bu borç önünüze çıkacaktır. Fakat gelir belgeniz, tertipli bir kira geliriniz veya taşınmaz malınız var ise, birtakım bankalarda kefil göstererek( veya birtakım bankalarda kefilsiz) kredi kullanabilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar