Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Konut Kredisi İle Nasıl Ev Alınır

Yıllardır kira ödemekten, konut sahibi ile uğraşmaktan veya belli periyotlarla taşınmaktan sıkıldıysanız, oturduğunuz evin kira ücretinin çok olduğunu aklınızdan geçiriyorsanız, bundan sonra sizinde konut sahibi olma zamanınız geldi anlama gelir. Hem ömrünüzün sonuna kadar çalışamazsınız değil mi? Bu halte yaşlandığınızda da sizi güvence altına alacak, kira bedeline eş değer gelen bir sayı ile bir konut sahibi olabilirsiniz. Bundan Sonra çok cazip ödeme alternatifleri ile konut sahibi olmak çok daha basit. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, kira bedellerinin ne kadar yüksek olduğu için da haberdarsınız anlama gelir. Evin bedeline miktarla çok daha yüksek ücretlerde olan kiralar, her ay oturduğunuz konut için havaya para saçmanıza sebep oluyor; hele bir de merkezi semtlerde oturuyorsanız, kira bedelleri alıp başını gidiyor. Peki aynı bedeli bankaya ödeyerek kendi evinizin sahibi olmaya ne dersiniz? Elinizde bir oran peşinat var ise, çok uzun taksitlere bölünen ödeme planı ile siz de yeni bir konut sahibi olabilirsiniz. Ev kredisi, konut sahibi olmak talep eden tüketiciler için büyük bir imkan. Peki ev kredisi ile ne şekilde konut alınır?

Öncelikle kredi incelemesi yaparken ilk yapmanız lazım olan, bankaların kredi faiz miktarları içinde karşılaştırma yapmak olacaktır. 120, üstelik 240 aya varan taksit alternatifleri ile yeni bir konut sahibi olabilirsiniz fakat yüksek faiz miktarları ile alacağınız kredi ücretinin 3 katını geri ödemek mecburiyetinde kalabilirsiniz. Bir Diğer Deyişle ev kredisi almak talep ediyorsanız, bankaların faiz miktarları hususunda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Bankalardan ev kredisi çekebilmek için sahip olmanız lazım olan birkaç mühim ölçüt mevcut. Bunlardan biri kredi notunuzdur. Bankalarla ne şekilde bir ilişkiniz olduğunu belirten kredi notunuzun düşük olmaması, ev kredisinde düşük faiz olanaklarından faydalanmanıza da imkan sunar. Bir De orta tehlikeli ve çok tehlikeli gruptaysanız, ev kredisi almanız da zorlaşacaktır.

Bununla beraber, sahip olduğunuz peşinat ücreti da evi satın alabilmeniz için mühimdir. Evin değerinin %25’i miktarında peşinata sahipseniz, ev kredisi ile konut almanız çok daha basit olacak. Herhangi bir bankaya ev kredisi için başvurduğunuzda, sizlere ilk soracakları şeylerden biri de konut halkının toplam geliridir. Evimizdeki çalışan sayısı, çalışan şahısların maaş belgesi, ticaret yapıyorsanız vergi levhanız gibi, ailenize ait toplam gelirinizi beyan etmelisiniz; doğal olarak bu beyanınızda noksan veya yanlış malumat olması halinde müracaatınızın kabul edilmeyeceğini de aklınızdan çıkarmayın. Bankaların büyük bir kısmı 120 ay taksitli ev kredisi sunuyor. Aralarında bazıları da 240, üstelik 360 aya bir diğer deyişle toplamda 30 yıla varan taksit alternatifleri ile konut sahibi olmanıza imkan sunuyor. Fakat, ödeyeceğiniz aylık kredi fiyatları, hane/ev halkının hasılatının mühim bir bölümünü oluşturuyorsa, ev kredisi müracaatınızın reddedilme ihtimali artmaktadır. Bu sebeple ev kredisi müracaatı yaparken, geri verebileceğiniz ve gelirinizi zorlamayacak bir taksit alternatifini seçmelisiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar