Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Kredi Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım

Acil bir nakit gereksinimimiz olduğunda ilk yapacağımız şey herhangi bir bankaya kredi müracaatında bulunmaktır. Bilhassa son senelerde son kullanıcıların mühim bir kısmı kredi müracaatlarını, Web’den veya cep telefonundan SMS ile gerçekleştiriyor. TC kimlik numaranızı ileti atacağınız banka, kredi başvurunuzu kısa bir müddette değerlendirerek sizlere cevap sunuyor. Müracaat yapıp da beklerken başınıza gelebilecek en kötü şey ise bankadan “kredi başvurunuz kabul edilmedi” cevabını almaktır. Peki bu şekilde bir halte ne yapmak icap ediyor? Onaylanmayan kredi müracaatı akabinde ne şekilde bir yol izlemeli? Şayet siz de “kredi başvurum kabul edilmedi ne yapmalıyım?” diyorsanız makalemizi okumaya devam yapabilirsiniz…

Öncelikle kafanızda bir çok sual işaret yaratan reddilen kredi başvurunun temelinde yatan sebeplerin ne işe yaradığını tespit etmek icap ediyor. Şayet hemen hemen kredi notunuz konusunda konuya hakim değilseniz, anında Findeks.Com adresine girerek, TC kimlik numaranız ve bankalarda kayıtlı cep numaranız ile üye olduktan sonra parasız kredi notu sorgulamanızı yapmalısınız. Kredi notu sorgulama sayfasında, kredi notunuzun haricinde, sahip olduğunuz notun hangi grupta yer almış olduğu da belirtilmektedir. Sahip olduğunuz kredi notu 1400 ve üstünde değilse, kredi notunuzun kabul edilmemiş bulunmasına o kadar da şaşmamak icap ediyor.

Kredi başvurusunun kabul edilmemesinin temelinde yatan bir sebep de gelir durumunuz ve çalışma durumunuzdur. Şayet tertipli bir geliriniz veya 6 aydan uzun soluklu bir işiniz mevcut değilse kredi müracaatınızın onaylanmaması kuvvetle muhtemeldir. Bunlarla birlikte, başvurunuzu WEB’den yaptıysanız, müracaat formunu doldurduğunuz sırada vereceğiniz noksan veya yanlış bir malumat de kredi başvurusunun kabul edilmemesine sebebiyet verebilir. Şunu aklınızdan çıkarmayalım ki, bankalar ticari birer kurumdur ve tertipli para akışı temin etmek ve kazançlarını yükseltmek için, onlar da minimum sizin kadar sizlere kredi kullandırmak ister. Fakat belirlenen müşteri profiline uymuyor, noksan veya haricinde kalıyorsanız, yapacağınız düşük bir kredi başvurusunun bile onaylanmama ihtimali yüksek.

Birçok banka, SMS ile yapılan kredi müracaatında, neticesi belirtirken sizlere bunun sebebini açıklamaz. Çoğu Zaman “Sayın müşterimiz, yaptığınız müracaat değerlendirmeye alınmış fakat onaylanmamıştır” tarzı ile mesajlar gelir. Yapmanız lazım olan, neticesi kabullenerek, bir sonraki nakit ihtiyacınızda yapacağınız kredi başvurusuna kadar geçen müddette, müşteri profilinizi gözden geçirmektir. Doğru atılan adımlarla kredi notunuzu yükseltebilir, o süreçte tertipli gelir sahibi olabilirsiniz. Kredi başvurusunun kabul edilmemesi, daha fazla tüketici kredilerinde geçerli olan bir durumdur. Araç ve konut kredilerindeki, teminatınız satın alacağınız taşınmaz mal olacağı için, kredi müracaatınızın onaylanma ihtimali, tüketici kredilerine nazaran daha yüksektir. Bir de bu aşamada hatırlatmamız lazım olan bir nokta daha mevcut, şayet çok kısa müddet içinde kabul edilmeyen bir kredi başvurunuz var ise, yakın bir sürede yapacağınız bir sonraki kredi müracaatlarınız için de büyük olasılıkla olumlu olmayan değerlendirilecektir. Bu sebeple,yeni bir kredi müracaatı yapmadan önce, bundan önceki başvurunuzdan sonra bir müddet beklemenizi öneri yapıyoruz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar