Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı. Bankalardan çeşitli ihtiyaçlarımız için nakit ihtiyacımız olduğunda kredi çekmek istemekteyiz ve kredi çekmek istediğimiz de Bankalar kredi vermeden önce belirli kriterlere göre oluşan kredi notumuza bakarak kredi çekmeye uygun olup olmadığımıza karar vermekteler. Kredi notu belirli bir seviyenin altında olan kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlanırken belirli seviyelerde kefil göstererek kullanım sağlattırılabilir.Eğer oluşan kredi notu yüksek seviyelerdeyse banka müşterisinin kredi başvuruları olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.

KREDİ NOTUNA ETKİ EDEN KRİTERLER NELERDİR

Kredi notuna etki eden kriterler güncel borçluluk durumu , geçmiş dönem borç ödeme düzeni , kredi kullanım yoğunluğu ve diğer bankacılık işlemleridir.Banka müşterisinin borçluluk oranı gelirinin %60’ıunun üzerindeyse yüksek borçluluk oranı nedeniyle kredi notunda düşme görülecektir.Ayrıca mevcut yada geçmiş dönem 5 senelik ödeme düzeninde gecikmeler varsa bu durumda kredi notunu olumsuz etkileyen bir etkendir. Bankalardan kredi kullanım yoğunluğu kredilerin ödemelerinde gecikme yoksa kredi notunuzu olumlu olarak etkiler.Kişinin birden çok bankadan kredi kullanmış olması ve bu kredilerin geri ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması kredi notunu yükseltecektir.

KREDİ NOTU TÜKİYE ORTALAMASI NEDİR?

Türkiye ortalamasına göre kredi notu 1.400 puan civarındadır.Bu puanın üstünde kredi notunuz varsa bankalardan kredi çekerken zorluk yaşamadan işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

1.600 puan ve üstü bir skora sahip olan banka müşterileri bankalar tarafından sıklıkla hazır kredi kullandırmak üzere aranan müşteri grubuna dahil olurlar.

KREDİ NOTU PUAN ARALIĞI

Kredi notu aralığı 0-1900 puan arasında değişmektedir.1.400 puan altında ki skorlar az riskli , riskli ,çok riskli olarak derecelendirilmektedir.

0-700 puan aralığı çok riskli grup olarak değerlendirilmektedir.Bu puan aralığında olan banka müşterilerinin başvuruları çok fazla inceleme yapılmaksızın red olacaktır.Bu skala aralığında ki müşterilerin yapması gereken eğer bir kara liste durumu söz konusu değilse ellerinde kredi ve kredi kartlarını ödeyebilecek şekilde harcayıp ay sonunda tüm borcun ödenmesini gerçekleştirerek kredi notlarını yükseltebilirler.

700-1100 puan aralığı riskli gruptur.Seviyeleri çok riskli gruba oranla dahi iyi bir düzeyde olsa dahi yeni başvurulacak bankacılık ürünlerini almak için yeterli değildir.Kamu bankalarından kefil göstererek kredi alabilmeleri söz konusu olsa da faiz oranları yüksek olacaktır.

1.100-1.400 arasında ki puan skalası az riskli gruptur kefil göstermeksizin düşük miktarlı kredilerin başvuruları bankalar tarafından kabul edilecektir.Ancak faiz oranları risk durumu nedeniyle normal kredilerin oranlarına göre yüksek olabilir.

1.400-1.600 puan aralığı kredi başvuruları için uygun bir aralık olarak değerlendirilmektedir.Bu aralıkta yapılan başvurularda kefil istenmeksizin optimum faiz oranları ile kullandırma gerçekleştirilir.

1.600-1.900 puan aralığı ise bankalar nezdinde en iyi puan aralığı olarak değerledirilir.Düzenli ödeme geçmişine bağlı olarak düşük faiz oranları ile krediler sunulur ve müşterilere hazır kredi imkanları sağlanır.

KREDİ ÇEKMEK İÇİN KREDİ NOTU KAÇ OLMALI

Genel olarak 1.400 puan ve üstünde ki bir aralığa sahip banka kullanıcıları kredi çekebilmek için her bankaya başvuruda bulunabilirler.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar