Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Yıl Sonu Dolar Ne Kadar Olur?

Ülkemizde en fazla kullanılan birikim araçları içinde gelen döviz ürünleri 2015 yılına damgasını vurmuş haldedir. Özellikle türk lirası karşısında amerikan dolarının önemli kıymet kazanması önümüzdeki yıllar için bu para biriminin ne kadar mühim bulunduğunun da bir göstergesi olmuştur. Bu kapsamda 2015 senesinde dolar kurunun kıymet kazanması bir çok yatırımcıyı şaşırtmış ve ülke olarak türkiye ye çok ciddi maddi problemler yaşatmıştır.

Özellikle geçtiğimiz sene bünyesinde ülke şekilde iki tercih etim atmosferinin yaşanması ve yükselen terör vakaları ile beraber amerikan dolarının 2016 senesi içinde fazla ciddi kıymet kazanacağının da bir işareti olmuştur. Geçtiğimiz senenin olumlu olmayan tablosunun bu sene arasında devam etmesi ile beraber gözlerin yeniden amerikan dolarına çevrilmesine niçin olmuştur.

Bir çok girişimci şimdiler de sene sonu dolar 3,25 Türk Lirası olur mu sorularının da birbirine yöneltilmesine niçin olmuştur.

Her nasıl denli 2015 senesinde çok önemli bir yükselme yapan amerikan dolarının 2016 senesi üzere bu artışı sağlayamayacağı doğrultuda bir çok kuruluşun açıklamaları yer almaktadır. Bununda başlıca nedeni yurtta tercih etim atmosferinin bir tarafa bırakılması ve azar azar ülke ekonomisinin normale döndüğüne işaret etmektedirler. Bu ifadeler istikametinde sene sonu dolar 3.25 Türk Lirası olabilir ifadeleri kullanılmaktadır. Buna binaen şekilde bist 100 endeksinin ise 80 bin bandında izleyeceği açıklamaları bildirilirken, bu ifadelerin denli dayanağı şekilde maddi ve siyasal büyümelerin cazip bir seyirde gerçekleşmesi biçiminde ortaya çıkmaktadır.

Bu açıklamaların tersine geçtiğimiz senenin yarısından itibaren süregelen terör vakalarının ülke ekonomisine fazla ciddi ziyan vereceği ve 2016 senesinin hepsini kapsayacak biçimde devam ederek yabancı yatırımcının ülkeyi terk edeceği söylentisi ile ülke ekonomisinin aniden aşağı yönlü bir seyir alacağı tanımlanmaktadır. Maddi müesseselerinin yapmış bulunduğu bu açıklamalar istikametinde amerikan doları yılsonu 3,25 Türk Lirası ile kalmayıp 3,50 tl’nin de üstüne çıkacağı ifadeleri kullanılmaktadır. Döviz kurunun Türk Lirası karşısında bu sayıları görmesi 2015 senesinde elde ettiği yükselişin bir benzerinin de 2016 senesinde yaşanabileceği belirtiliyor. Bütün bu açıklamalar ve ifadeler istikametinde küçük girişimcilerin bir biçimde döviz kuru şekilde amerikan dolarını seçmeye devam etmeleri en isabetli bir netice olacağına işarettir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar